David Orr, Cook County Clerk
         
?

Candidates - April 09, 2013 Consolidated General Election

Representative, 2nd District (Unexpired Term)

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Robin Kelly Democratic 1
Paul McKinley Republican 2
LeAlan M. Jones Green 3
Curtiss Llong Bey Independent 4
Marcus Lewis Independent 5
Elizabeth "Liz" Pahlke Independent 6

Supervisor, Barrington Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Eugene R. "Gene" Dawson Republican 71

Clerk, Barrington Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Trudy Barrie Republican 72

Assessor, Barrington Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Amy Piet Nykaza Republican 73

Trustee, Barrington Township

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Robert H. Collins Republican 74
Daniel P. Fitzgerald Republican 75
Robert A. Nykaza, Jr. Republican 76
Ronald F. Szymanski Republican 77

Supervisor, Berwyn Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Elizabeth A. Pechous Democratic 71

Assessor, Berwyn Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
David J. Avila Democratic 72

Trustee, Berwyn Township

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Donna M. Calvello Democratic 73
Amelia "Aimee" Sordelli Democratic 74
Beverly Pastorek Democratic 75
Edward "Eddie" Espinoza Democratic 76

Supervisor, Bloom Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Thomas "TJ" Somer Democratic 71

Clerk, Bloom Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Lisa M. Aprati Democratic 72

Assessor, Bloom Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
No Candidate NonPartisan -

Highway Commissioner, Bloom Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Joseph Patrick Stanfa Democratic 73

Trustee, Bloom Township

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Carla Matthews Democratic 74
Kevin J. Watson Democratic 75
Laretta Perez Democratic 76
Michael Noonan Democratic 77
Robert L. Rossi Independent 78

Supervisor, Bremen Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
M. Maggie Crotty Bremen Tax Freeze Party 71
Deborah Stearns Bremen Inclusive Party 72

Clerk, Bremen Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
John D. Lord Bremen Tax Freeze Party 73
Leonard J. Hines Bremen Inclusive Party 74

Assessor, Bremen Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Willie A. Jones Bremen Tax Freeze Party 75
Grace A. Bardusk Bremen Inclusive Party 76

Highway Commissioner, Bremen Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
John P. Flaherty Bremen Tax Freeze Party 77
John "Jack" Kraus Bremen Inclusive Party 78

Trustee, Bremen Township

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Keith Gomilla Bremen Tax Freeze Party 79
Norman F. "Norm" Pestlin Bremen Tax Freeze Party 80
Larry G. Sargis Bremen Tax Freeze Party 81
Kathryn Straniero Bremen Tax Freeze Party 82
Linda A. Braun Bremen Inclusive Party 83
Charlene Temple Bremen Inclusive Party 84
William "Bill" Browne Bremen Inclusive Party 85
Pamela H. Younker Bremen Inclusive Party 86

Supervisor, Calumet Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Robert "Bob" Rita Democratic 71

Clerk, Calumet Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Louis "Lou" Peyton Democratic 72

Assessor, Calumet Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Fred D. Bilotto Democratic 73

Trustee, Calumet Township

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Claudia C. Tripoli Democratic 74
Angel Infante Democratic 75
Rosalind Priest Democratic 76
Martin Sosnowski Democratic 77

Supervisor, Elk Grove Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Michael H. Sweeney Republican 71

Clerk, Elk Grove Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Gregory C. O'Brien Republican 72

Assessor, Elk Grove Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Constance "Connie" Carosielli Republican 73

Highway Commissioner, Elk Grove Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Charles Serchuk Republican 74

Trustee, Elk Grove Township

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
George K. Busse Republican 75
Andrea Koshaba Republican 76
Suellen Satern Republican 77
Dale Niewiardowski Republican 78

Supervisor, Evanston Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Gary Gaspard NonPartisan 71
Keith Banks NonPartisan 72

Assessor, Evanston Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Sharon Strobeck-Echersall NonPartisan 73

Supervisor, Hanover Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Brian P. McGuire Independent 71

Clerk, Hanover Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Kathleen "Katy" Dolan Baumer Independent 72

Assessor, Hanover Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Thomas S. Smogolski Independent 73

Highway Commissioner, Hanover Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
P. Craig Ochoa Independent 74

Trustee, Hanover Township

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Nazneen Hashmi Independent 75
William T. Burke Independent 76
Howard Krick Independent 77
Mary Alice Benoit Independent 78
Steve Caramelli Independent 79

Supervisor, Lemont Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Steven F. Rosendahl Lemont Township Liberty Party 71

Clerk, Lemont Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Barbara A. Buschman Lemont Township Liberty Party 72

Assessor, Lemont Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Kenneth C. Jacobowski Lemont Township Liberty Party 73

Collector, Lemont Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Gregory Gilbertson Lemont Township Liberty Party 74

Highway Commissioner, Lemont Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Sigitas P. "Sig" Vaznelis Lemont Township Liberty Party 75

Trustee, Lemont Township

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Gregory W. Nicklas Lemont Township Liberty Party 76
Jerry W. Ptacek Lemont Township Liberty Party 77
Andy Taylor Lemont Township Liberty Party 78
Francis E. Wozniak Lemont Township Liberty Party 79

Supervisor, Leyden Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Joseph Thomas Republican 71

Clerk, Leyden Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Jamie Losurdo Republican 72

Assessor, Leyden Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Al J. Biancalana Republican 73

Highway Commissioner, Leyden Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Vincent S. Fiorito Republican 74

Trustee, Leyden Township

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Ronald J. Klinger Republican 75
William J. Otte Republican 76
Nick V. Caiafa Republican 77
Nicholas Pecora Republican 78

Supervisor, Lyons Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
William Mundy Democratic 71

Clerk, Lyons Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Mary Jo Noonan Democratic 72

Assessor, Lyons Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Barbara M. Weyrick Democratic 73

Highway Commissioner, Lyons Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Sean McDermott Democratic 74

Trustee, Lyons Township

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Mark Anderson Democratic 75
Tom Garrette Republican 76
Colleen H. Kelly Democratic 77
Timothy M. Sprague Republican 78

Supervisor, Maine Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Carol A. Teschky Republican 71

Clerk, Maine Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Laura A. O'Donovan Democratic 72
Gary K. Warner Republican 73

Assessor, Maine Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Tom Rueckert Republican 74

Highway Commissioner, Maine Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Robert A. Provenzano Republican 75

Trustee, Maine Township

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Judith "Judy" Foster Democratic 76
Abraham J. Lee Democratic 77
Carol Sue Walker Democratic 78
James R. Wozny Democratic 79
Walter Kazmierczak Republican 80
Laura J. Morask Republican 81
Susan Moylan Krey Republican 82
Peter Gialamas Republican 83

Supervisor, New Trier Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Padraig (Paddie) H. Brennen Progressive New Trier 71

Clerk, New Trier Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Jerome Hoynes Progressive New Trier 72

Assessor, New Trier Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Martin Houlihan Progressive New Trier 73

Trustee, New Trier Township

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Hamilton Chang Progressive New Trier 74
Jan Gargula Progressive New Trier 75
Gerri Kahnweiler Progressive New Trier 76
Stefan Mozer Progressive New Trier 77

Supervisor, Niles Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Levon "Lee" Tamraz Citizen Caucus Party 71

Clerk, Niles Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Charles Levy Citizen Caucus Party 72

Assessor, Niles Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Scott Bagnall Citizen Caucus Party 73

Trustee, Niles Township

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Anthony Lundin Citizen Caucus Party 74
Mark A. Collins Citizen Caucus Party 75
Donald J. Gelfund Citizen Caucus Party 76
Marilyn D. Glazer Citizen Caucus Party 77

Supervisor, Northfield Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Carol Blustein Democratic 71
Jill A. Brickman Republican 72

Clerk, Northfield Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Karen McCormick Democratic 73
Patricia Lechner Republican 74

Assessor, Northfield Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Patricia K. Damisch Republican 75

Highway Commissioner, Northfield Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Dan Frey Democratic 76
Peter T. Amarantos Republican 77

Trustee, Northfield Township

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Mary Reynolds Democratic 78
Joanne Hirschtritt Licht Democratic 79
Marla S. Miller Democratic 80
Richard J. Mullen Democratic 81
James Paul Pieczonka Republican 82
Melanie Peterson Republican 83
John L. Birkinbine Republican 84
Brendan R. Appel Republican 85

Supervisor, Norwood Park Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Thomas E. "Tom" Lupo Township Improvement Party 71

Clerk, Norwood Park Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Rocco Secco Township Improvement Party 72

Assessor, Norwood Park Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Dennis L. Karns Township Improvement Party 73

Highway Commissioner, Norwood Park Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Larry T. Rogawski Township Improvement Party 74

Trustee, Norwood Park Township

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Anthony J. Nasca Township Improvement Party 75
Steve J. Wyda Township Improvement Party 76
Paul Alongi Township Improvement Party 77
Dennis Stefanowicz, Jr. Township Improvement Party 78

Supervisor, Oak Park Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
F. David Boulanger Township Services Party 71

Clerk, Oak Park Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Gregory P. White Township Services Party 72

Assessor, Oak Park Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Ali Elsaffar Township Services Party 73

Trustee, Oak Park Township

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Mary T. Cozzens Township Services Party 74
Clarmarie I. Keenan Township Services Party 75
Adekunle "Ade" Onayemi Township Services Party 76
Jim Taglia Township Services Party 77

Supervisor, Orland Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Paul A. O'Grady Orland Township Independence Party 71

Clerk, Orland Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Cindy M. Murray Orland Township Independence Party 72

Assessor, Orland Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Richard Kelly Orland Township Independence Party 73

Highway Commissioner, Orland Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Brian H. Younker Orland Township Independence Party 74

Trustee, Orland Township

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Maria L. Sanfilippo Orland Township Independence Party 75
Patrick Feldner Orland Township Independence Party 76
Jacob Vandenberg Orland Township Independence Party 77
Antonio Rubino Orland Township Independence Party 78

Supervisor, Palatine Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Sharon Langlotz - Johnson Republican 71

Clerk, Palatine Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Lisa Moran Republican 72

Assessor, Palatine Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Terry Kelly Republican 73

Highway Commissioner, Palatine Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Tom Kaider Republican 74

Trustee, Palatine Township

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Art Goes Republican 75
Bill Pohlman Republican 76
Bill Huley Republican 77
Kevin McGrane Republican 78
Dexter Stokes Democratic 79

Supervisor, Palos Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Colleen Grant Schumann Palos Unified Party 71

Clerk, Palos Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Jane Nolan Palos Unified Party 72

Assessor, Palos Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Robert E. Maloney Palos Unified Party 73

Highway Commissioner, Palos Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Gene Adams Palos Unified Party 74

Trustee, Palos Township

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Brent Woods Republican 75
Michael Lebarre Republican 76
Richard C. Riley Republican 77
Sharon M. Brannigan Republican 78
Sandra Carbonara Palos Unified Party 79
Lauralee Conway Palos Unified Party 80
Peter Poulos Palos Unified Party 81
Don Mahoney Palos Unified Party 82

Supervisor, Proviso Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Michael A. Corrigan Township Alliance Party 71

Clerk, Proviso Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Anthony "Tony" Williams Township Alliance Party 72

Assessor, Proviso Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Steven J Zawaski Township Alliance Party 73

Trustee, Proviso Township

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Mari Herrell Township Alliance Party 74
Clarence E Thomas Township Alliance Party 75
Joseph Christopher Township Alliance Party 76
Evelyn Chavez Township Alliance Party 77

Supervisor, Rich Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Al Riley Democratic 71

Clerk, Rich Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Bobbie G. King Democratic 72

Assessor, Rich Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Carol Ranieri Democratic 73

Highway Commissioner, Rich Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Calvin Jordan Democratic 74

Trustee, Rich Township

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Nicholas P. Bobis Democratic 75
Therese H. Goodrich Democratic 76
Elliott H. Johnson Democratic 77
Jacquelyn "Jackie" Small Democratic 78

Supervisor, River Forest Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Carla Sloan NonPartisan 71

Clerk, River Forest Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Karen Taubman NonPartisan 72

Assessor, River Forest Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Pamela J. Kende NonPartisan 73

Trustee, River Forest Township

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Anna Marie Romeo (Gebert) NonPartisan 74
Mary O'Brien NonPartisan 75
Mark J. Kelty NonPartisan 76
Veronica Belmonte NonPartisan 77

Supervisor, Riverside Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Rich Tuscher Republican 71

Clerk, Riverside Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Liane J. Blauw Republican 72

Assessor, Riverside Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Frances M. Sitkiewicz Republican 73

Trustee, Riverside Township

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Mary Rob Clarke Republican 74
John D. Ertler Republican 75
A. Wayne Gieseman Republican 76
Ann Dynako Kubiczky Republican 77

Supervisor, Schaumburg Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Mary Wroblewski Republican 71

Clerk, Schaumburg Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Timothy M. Heneghan Republican 72

Assessor, Schaumburg Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
John R. Lawson Republican 73

Highway Commissioner, Schaumburg Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Scott M. Kegarise Republican 74
Michael Lenehan Democratic 75

Trustee, Schaumburg Township

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Diane Dunham Republican 76
W. Robert Vinnedge Republican 77
Jeffrey S. Mytych Republican 78
Nimish Jani Republican 79
Mike Murray Democratic 80
Carolyn A. Quinn Democratic 81
Zuhair Nubani Democratic 82
Moe Patel Democratic 83

Supervisor, Stickney Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Louis S. Viverito Township Proven Party 71

Clerk, Stickney Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Ettore "Hector" Cesario Township Proven Party 72

Assessor, Stickney Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Jay Grider Township Proven Party 73
Raul Aguirre, Jr. Independent 74

Highway Commissioner, Stickney Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Matthew M. Boruch Township Proven Party 75

Trustee, Stickney Township

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Donna R. Galeher Township Proven Party 76
Larry A. Baker Township Proven Party 77
Louise Zelinski Township Proven Party 78
Frank J. Pajak Township Proven Party 79

Supervisor, Thornton Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Frank M. Zuccarelli Democratic 71

Clerk, Thornton Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Jacqueline E. Davis-Rivera Democratic 72

Assessor, Thornton Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Cassandra Holbert Democratic 73

Highway Commissioner, Thornton Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Robert "Bob" Piekarski Democratic 74

Trustee, Thornton Township

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Marion Beck Democratic 75
Norbert Cipowski Democratic 76
Joyce M. Washington Democratic 77
Gerald "Jerry" Jones Democratic 78

Supervisor, Wheeling Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Michael B. Schroeder Republican 71
Fernando G. Arenas, Jr. Democratic 72

Clerk, Wheeling Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Joanna Gauza Republican 73
Marc Adelman Democratic 74

Assessor, Wheeling Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Jerry D. Sadler Republican 75
Donald A. Bussey Democratic 76

Highway Commissioner, Wheeling Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Scott Saewert Republican 77
Michael MacDonald Democratic 78

Trustee, Wheeling Township

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Michael Domrzalski Republican 79
Robert P. Hoban Republican 80
Ruth O'Connell Republican 81
Kathy Penner Republican 82
Kim Simmons Democratic 83
Siobhan White Democratic 84
Nikos D. Tsonis Democratic 85
Robert A. Boros Democratic 86

Supervisor, Worth Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
John F. Murphy United Party of Worth Township 71
Kevin M. Hughes Worth Township Community First Party 72

Clerk, Worth Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Roger A. Benson United Party of Worth Township 73
Katie Elwood Worth Township Community First Party 74

Assessor, Worth Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
John Z. Toscas United Party of Worth Township 75
John H. Dietrick Worth Township Community First Party 76

Highway Commissioner, Worth Township

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Steve Loulousis United Party of Worth Township 77
Edward Michael Moody Worth Township Community First Party 78

Trustee, Worth Township

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Michael E. Mahoney United Party of Worth Township 79
John "Jack" Lind United Party of Worth Township 80
David J. Walsh United Party of Worth Township 81
Kelly B. Houlihan United Party of Worth Township 82
Richard J. Lewandowski Worth Township Community First Party 83
Theresa M. Roche Worth Township Community First Party 84
Eamon McMahon Worth Township Community First Party 85
Patrick J. Hanlon Worth Township Community First Party 86

President, Village of Alsip

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Patrick E. Kitching Action Party 11
James T. Quinn Independent 12

Clerk, Village of Alsip

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Deborah L. Venhuizen Action Party 13
Susan M. Petzel Independent 14

Trustee, Village of Alsip

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
John R. Shapiro Action Party 15
Kevin P. Michaels Action Party 16
Lynn M. Dwyer Action Party 17
Steven A. Daddona Independent 18
Jacquelynn Carol Becker Independent 19
Christopher W. Murphy Independent 20

President, Village of Arlington Heights

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Ron Drake Independent 11
Thomas W. Hayes Independent 12
Mark Hellner Independent 13

Trustee, Village of Arlington Heights

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Norman Breyer Independent 14
Thomas T. Glasgow Independent 15
Bert Rosenberg Independent 16
Joseph C. Farwell Independent 17
James J. Tinaglia Independent 18

Library Trustee, Village of Arlington Heights

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Joan Brody Garkisch NonPartisan 19
Greg Zyck NonPartisan 20
Alex Hageli NonPartisan 21
Tiana D. Brazzale NonPartisan 22

President, Village of Barrington

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Karen Darch NonPartisan 11

Clerk, Village of Barrington

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Adam Frazier NonPartisan 12

Trustee, Village of Barrington

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Pete Douglas NonPartisan 13
Sue Padula NonPartisan 14
Tim Roberts NonPartisan 15

President, Village of Barrington Hills

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Robert G. Abboud NonPartisan 11
Martin J. McLaughlin NonPartisan 12

Trustee, Village of Barrington Hills

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Fritz Gohl NonPartisan 13
David Stieper NonPartisan 14
Michael Harrington NonPartisan 15
Kelly Mazeski NonPartisan 16
Colleen Konicek Hannigan NonPartisan 17

President, Village of Bartlett

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Patricia Kelly Independent 11
Kevin Wallace Independent 12
Ted Lonis Independent 13

Clerk, Village of Bartlett

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Lorna Giless Independent 14

Trustee, Village of Bartlett

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Vince Carbonaro Independent 15
Aaron Reinke Independent 16
Dennis M. Nolan Independent 17
Michael E. Camerer Independent 18
Angelina M. Filippo Independent 19
Michelle Hughes Independent 20

President, Village of Bedford Park

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
David R. Brady Independent 11

Trustee, Village of Bedford Park

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Terry J. Stocks Independent 12
John C. Holloway Independent 13
Gail P. Rubel Independent 14
Edward T. Downs Independent 15
Robert S. Regep Independent 16

Mayor, Village of Bellwood

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Frank A. Pasquale Bellwood First Party 11

Clerk, Village of Bellwood

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Lena M. Moreland Bellwood First Party 12
Bettina M. Collins Independent 13

Trustee, Village of Bellwood

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Michael J. Ciavattone Bellwood First Party 14
Annie N. Delgado Bellwood First Party 15
Ronald Nightengale Bellwood First Party 16

Library Trustee, Village of Bellwood

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Jeannette "JB" Carr NonPartisan 17
Sharon Tharpe NonPartisan 18

President, Village of Berkeley

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Robert E. Lee Jr. A Different Approach 11

Clerk, Village of Berkeley

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Jackie McCulloch A Different Approach 12

Trustee, Village of Berkeley

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
William J. Daugherty Jr. A Different Approach 13
Raymond "Rusty" Grenier A Different Approach 14
Peggy A. Stanko A Different Approach 15
Willie Ashford Independent 16

Library Trustee, Village of Berkeley

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Jerry C. Brown NonPartisan 17
Patrick T. Callahan NonPartisan 18

Mayor, City of Berwyn

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Robert J. Lovero Democratic 11

Clerk, City of Berwyn

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Thomas J. Pavlik Democratic 12

Treasurer, City of Berwyn

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Joseph M. Kroc Democratic 13

Alderman, City of Berwyn, Ward 1

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Nona N. Chapman Democratic 61

Alderman, City of Berwyn, Ward 2

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Jeffrey G. Boyajian Democratic 61

Alderman, City of Berwyn, Ward 3

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Margaret Paul Democratic 61

Alderman, City of Berwyn, Ward 4

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Robert W. Fejt Democratic 61

Alderman, City of Berwyn, Ward 5

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Cesar A. Santoy Democratic 61

Alderman, City of Berwyn, Ward 6

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Theodore J. "Teddy" Polashek Democratic 61

Alderman, City of Berwyn, Ward 7

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Rafael "Ralph" Avila Democratic 61

Mayor, City of Blue Island

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Tommy A. Brown Democratic 11
Domingo Vargas Blue Island Independent Party 12
Allan J. Stevo Independent 13

Clerk, City of Blue Island

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Randy Heuser Blue Island Independent Party 14
Gonzalo Campos Independent 15
Mark W. Patoska Independent 16

Treasurer, City of Blue Island

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Carmine Bilotto Blue Island Independent Party 17
Carol Dipace-Greene Independent 18

Alderman, City of Berwyn, Ward 8

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Nora Laureto Democratic 61

Alderman, City of Blue Island, Ward 1

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Tom Hawley Blue Island Independent Party 61

Alderman, City of Blue Island, Ward 2

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Chrarissa Bilotto Blue Island Independent Party 61
Bulmaro Rodriguez Independent 62

Alderman, City of Blue Island, Ward 3

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Kevin T. Donahue Blue Island Independent Party 61
Ricardo Moreno Independent 62
Cynthia Delgadillo Independent 63

Alderman, City of Blue Island, Ward 4

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Candace Carr Blue Island Independent Party 61
Douglas E. Hoglund Independent 62

Alderman, City of Blue Island, Ward 5

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Michael L. Janko Blue Island Independent Party 61

Alderman, City of Blue Island, Ward 6

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Tomas Almazan Blue Island Independent Party 61
Dexter R. Johnson Independent 62

Alderman, City of Blue Island, Ward 7

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
James D. Johanson Blue Island Independent Party 61
Maria Karina Esparza Independent 62

Trustee, Village of Bridgeview

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Claudette Struzik Active Party 11
Michael J. Pticek Active Party 12
Mary M. Sutton Active Party 13

Library Trustee, Village of Bridgeview

6 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Randal L. Carben NonPartisan 14
Alice L. Vilimek NonPartisan 15
Arlene M. Jaguszewski NonPartisan 16

Library Trustee, Village of Bridgeview (Unexpired Term)

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Nihd M. (Marwan) Alsafadi NonPartisan 17

President, Village of Broadview

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Norlander Young Democratic 11
Judy B. Brown-Marino Better Broadview Party 12
Sherman Jones Broadview First Party 13
Princess C. Dempsey Independent 14

Clerk, Village of Broadview

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
MaryJo Bishop Better Broadview Party 15
Garnet Walters Broadview First Party 16
Marquetta Smith Independent 17
Roberta McGill Independent 18

Trustee, Village of Broadview

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Jarry Shelby Democratic 19
David A. Moore, Sr. Democratic 20
Maxine Johnson Democratic 21
Jaswant T "Joshh" Singh Better Broadview Party 22
James L. Brooks Better Broadview Party 23
Tyrone L. Little Better Broadview Party 24
Nicole Benson Broadview First Party 25
Kevin McGrier Broadview First Party 26
Gwenevere Turner Broadview First Party 27
Judy Hargrett Independent 28

President, Village of Brookfield

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Kit P. Ketchmark PEP Party 11
Bill Russ Independent 12
Michael A. Towner Independent 13

Clerk, Village of Brookfield

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Catherine A. Colgrass-Edwards PEP Party 14

Trustee, Village of Brookfield

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Michael J. Garvey PEP Party 15
Nicole M. Gilhooley PEP Party 16
Brian S. Oberhauser PEP Party 17
Daniel R. Gribben Independent 18
Mitchell P. Mierop Independent 19
Yvonne Prause Independent 20

Library Trustee, Village of Brookfield

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Lisa M. Knasiak NonPartisan 21
Carol Vaughan Kissane NonPartisan 22
Judith R. Sweet NonPartisan 23

Trustee, Village of Buffalo Grove

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Les Ottenheimer Independent 11
Andrew H. Stein Independent 12
Beverly Sussman Independent 13

Mayor, City of Burbank

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Harry J. Klein Burbank Performance Party 11

Clerk, City of Burbank

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Patricia E Roach Burbank Performance Party 12

Treasurer, City of Burbank

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Dean L. Viverito Burbank Performance Party 13

Alderman, City of Burbank, Ward 1

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Dan M. Foy Burbank Performance Party 61

Alderman, City of Burbank, Ward 2

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Michael J. Looney Burbank Performance Party 61

Alderman, City of Burbank, Ward 3

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Barry Szymczak Burbank Performance Party 61

Alderman, City of Burbank, Ward 4

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
James Grider Burbank Performance Party 61

Alderman, City of Burbank, Ward 5

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
John Pacella, Jr. Burbank Performance Party 61

Alderman, City of Burbank, Ward 6

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Mitchell Piznarski Burbank Performance Party 61

Alderman, City of Burbank, Ward 7

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Jason Pyle Burbank Performance Party 61

President, Village of Burnham

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Robert E. Polk Independent 11
Antonio L. "Tony" Rias Independent 12

Clerk, Village of Burnham

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Nancy C. Dobrowski Independent 13

Trustee, Village of Burnham

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Lus E. Chavez Independent 14
Travis Claybrooks Independent 15
John J. Cap Jr. Independent 16
Kristie A. Leschinsky Independent 17

President, Village of Burr Ridge

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
John J. Bittner Independent 11
Robert N. Sodikoff Independent 12
Michael "Mickey" Straub Independent 13

Clerk, Village of Burr Ridge

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Karen J. Thomas Independent 14

Trustee, Village of Burr Ridge

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Diane Bolos Independent 15
Guy Franzese Independent 16
Kathryn Galainena Independent 17
Steven C. Less Independent 18
Janet Ryan Grasso Independent 19

Mayor, City of Calumet City

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Michelle Markiewicz Qualkinbush Democratic 11

Clerk, City of Calumet City

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Nyota T. Figgs Democratic 13

Treasurer, City of Calumet City

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Gerald "Gerry" Tarka Democratic 15

Alderman, City of Calumet City, Ward 1

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Eric Schneider Democratic 61

Alderman, City of Calumet City, Ward 2

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Magdalena "Leni" Wosczynski Democratic 61

Alderman, City of Calumet City, Ward 3

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Thaddeus Jones Democratic 61

Alderman, City of Calumet City, Ward 4

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Ramonde D. Williams Democratic 61

Alderman, City of Calumet City, Ward 5

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Roger Munda Democratic 61

Alderman, City of Calumet City, Ward 6

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Nick Manousopoulos Democratic 61

Alderman, City of Calumet City, Ward 7

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Antoine Collins Democratic 61

Mayor, Village of Calumet Park

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Ronald Denson The Unity Party 11
Darryl Carter Citizens for Better Calumet Park 12
Clarence Union Richard Independent 13

Clerk, Village of Calumet Park

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Omara Fonseca The Unity Party 14
Camille Jackson Citizens for Better Calumet Park 15

Trustee, Village of Calumet Park

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Robert L. Turner The Unity Party 16
Dorothy P. Wiggins The Unity Party 17
Carl Hampton, Sr. The Unity Party 18
Eric Porter Citizens for Better Calumet Park 19
Monica M. Moore Citizens for Better Calumet Park 20
Pauline Love Citizens for Better Calumet Park 21

Library Trustee, Town of Cicero

4 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Ismael Vargas NonPartisan 53
Thomas G. Nichin NonPartisan 54

Alderman, City of Chicago Heights, Ward 1

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Walter L Mosby III NonPartisan 61

President, Village of Chicago Ridge

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Charles E. Tokar Village Action Party 11

Clerk, Village of Chicago Ridge

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Lynn M. Barker Village Action Party 12
George M. Schleyer Independent 13

Trustee, Village of Chicago Ridge

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Brad C. Grove Village Action Party 14
Bruce D. Quintos Village Action Party 15
James S. Saunoris Village Action Party 16
Amanda Cardin Independent 17
Sally Durkin Independent 18

Library Trustee, Village of Chicago Ridge

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Steven Seweryn NonPartisan 19
No Candidate NonPartisan -

Alderman, City of Country Club Hills, Ward 1

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Edward E. Glispie, Sr. Independent 61
Lillian Lee Independent 62
John H. Edwards Independent 63
Hope Kiesha Arnold Independent 65
Cynthia Singleton Independent 66

Alderman, City of Country Club Hills, Ward 2

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
James E. Craig, Jr. Independent 61
Walnette "Dr. A" Amudoaghan Independent 62
Carol David Independent 63
Vincent E. Lockett Independent 64

Alderman, City of Country Club Hills, Ward 3

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Lisa L. Evans Independent 61
Tyrone K. Hutson Independent 62
Thomas Melton Independent 63
M. Michael Williams Independent 64
Eleanor McGee Independent 65

Alderman, City of Country Club Hills, Ward 4

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Steven Roderick Burris Independent 61
Terry Densmore Independent 62
James W. Ford Independent 63

Alderman, City of Country Club Hills, Ward 5

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Robert Battie Independent 61
Frank B. Martin, Jr. Independent 62
Anthony J. Davis Independent 63
Willie Smith Independent 64
Cynthia Cunningham Independent 65
Ralph Jenkins Independent 66

Alderman, City of Countryside, Ward 1

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Robert Pondelicek United Party for Progress 61
Bob Schulenberg Independent 62

Alderman, City of Countryside, Ward 2

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
John Von Drasek United Party for Progress 61
Jeff Kemmer Independent 62

Alderman, City of Countryside, Ward 3

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Sean McDermott United Party for Progress 61

Alderman, City of Countryside, Ward 3 (Unexpired Term)

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Scott Musillami United Party for Progress 62

Mayor, Village of Crestwood

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
John Z. Toscas New Leadership Party 11
Louis Presta Crestwood Independent Party 12
Dino Pavoni Independent 13

Clerk, Village of Crestwood

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Jill McDonald New Leadership Party 14
Jeannette O'Donnell Crestwood Independent Party 15

Trustee, Village of Crestwood

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Matthew Brady New Leadership Party 16
Gary Carr New Leadership Party 17
James Jurewicz New Leadership Party 18
William B. Pieroth Crestwood Independent Party 19
Daniel B. Jurka Crestwood Independent Party 20
Anthony J. Benigno Crestwood Independent Party 21
Christopher G. Newhall Independent 22

President, Village of Deer Park

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Bob Kellermann NonPartisan 11

Trustee, Village of Deer Park

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Keith D. Olson NonPartisan 12
Dale Sands NonPartisan 13
Joel Thomason NonPartisan 14

Mayor, Village of Deerfield

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Harriet Rosenthal 2013 Deerfield Village Caucus 11

Trustee, Village of Deerfield

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Alan L. Farkas 2013 Deerfield Village Caucus 12
Mary Meirose Oppenheim 2013 Deerfield Village Caucus 13
Barbara J. Struthers 2013 Deerfield Village Caucus 14
Jerry Kayne Independent 15
Robert Nadler Independent 16

Library Trustee, Village of Deerfield (Unexpired Term)

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
No Candidate NonPartisan -

Library Trustee, Village of Deerfield

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Mary G. Courtney NonPartisan 17
Michael K. Goldberg NonPartisan 18
Baram D. Avraham NonPartisan 19

Mayor, City of Des Plaines

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Mark Walsten Independent 11
Matthew J. Bogusz Independent 12
Anthony (Tony) Arredia Independent 13

Clerk, City of Des Plaines

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Gloria J. Ludwig Independent 14

Alderman, City of Des Plaines, Ward 1

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Patricia Haugeberg Independent 61
Robert S. Giurato Independent 62
Steven Mokry Independent 63

Alderman, City of Des Plaines, Ward 3

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Denise Rodd Independent 61
Patricia K. Beauvais Independent 62

Alderman, City of Des Plaines, Ward 5

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
James Brookman Independent 61

Alderman, City of Des Plaines, Ward 7

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
John F. Malloy Independent 61
Joanna C. Sojka Independent 62

President, Village of Dixmoor

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Dorothy D. Armstrong Independent 11
Randall L. Casey Independent 12
Wendy Casey Independent 13
Keevan A.Grimmett Independent 14

Clerk, Village of Dixmoor

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Juanita M Darden Independent 15
Rosemary Haines Independent 16

Trustee, Village of Dixmoor

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Judnita Smith Independent 17
Yolanda Williams-Corner Independent 18
Michael A. Smith Independent 19
Ira J. Rolark Independent 20

Mayor, Village of Dolton

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Riley H. Rogers Democratic 11
Valeria Stubbs People's Party Of Dolton 12
Ronnie C. Lewis Unified For Progress 14
Mary C. Avent Independent 15
Kiana Belcher Independent 16

Clerk, Village of Dolton

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Mary Kay Duggan Democratic 17
Renee Sims People's Party Of Dolton 18
Lena O'Lidge Visionary 19
Tamera L. Tolbert Unified For Progress 20

Trustee, Village of Dolton

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Robert E. Hunt, Jr. Democratic 21
Tiffany Henyard Democratic 22
Stanley "Stan" Brown Democratic 23
Deborah Green People's Party Of Dolton 24
Willie Lee Lowe, Jr People's Party Of Dolton 25
William "Bill" Lockhart People's Party Of Dolton 26
Aaron Brown Visionary 27
Krystel Russell Visionary 28
Katina Washington Visionary 29
James T. Jefferson Unified For Progress 30
Denise Harris Unified For Progress 31
Charles Walls Unified For Progress 32
Garrett Ghezzi Independent 33

President, Village of East Hazel Crest

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Thomas A. Brown Community Party 11
Alonzo J. Brown Independent 12

Clerk, Village of East Hazel Crest

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Helen M. Minnis Community Party 13
Edna D. Stroud Pressley Independent 14

Trustee, Village of East Hazel Crest

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Jesus Ortiz, Jr. Community Party 15
Daniel A. Smith Community Party 16
Maureen "Moe" Forte Community Party 17
Gregory J. Washington Independent 18
Armanette Reed Independent 19

Councilman, City of Elgin

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Mitchell Esterino NonPartisan 11
Terry Gavin NonPartisan 12
Richard G. Dunne NonPartisan 13
Rosemarie Kahn NonPartisan 14
Robert Gilliam NonPartisan 15
John Prigge NonPartisan 16
Stephen D. Knight NonPartisan 17
Thomas Armstrong NonPartisan 18
Andrew R. Cuming NonPartisan 19
Cody A. Holt NonPartisan 20
Jerri McCue NonPartisan 21
Grace Richard NonPartisan 22
Carol Rauschenberger NonPartisan 23

Councilman, City of Elgin

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Toby Shaw NonPartisan 41
Craig Dresang NonPartisan 42

Mayor, Village of Elk Grove Village

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Craig B. Johnson NonPartisan 11

Trustee, Village of Elk Grove Village

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Pat Feichter NonPartisan 12
Christine K. Prochno NonPartisan 13
Jeffrey C. Franke NonPartisan 14

Library Trustee, Village of Elk Grove Village

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
JoAnn Shafar NonPartisan 15
Bruce D. Barnett NonPartisan 16

Library Trustee, Village of Elk Grove Village

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Martin Gardner NonPartisan 17

President, Village of Elmwood Park

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Joseph "Joe" Ponzio Elmwood Park Voice Party 11
Angelo "Skip" Saviano People's Choice Party 12

Clerk, Village of Elmwood Park

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Diane Marchetti Elmwood Park Voice Party 13
Gina M. Pesko People's Choice Party 14

Trustee, Village of Elmwood Park

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Rocco Carrozza Elmwood Park Voice Party 15
James Pape Elmwood Park Voice Party 16
Elvis Hernandez Elmwood Park Voice Party 17
Jeffrey L. Sargent People's Choice Party 18
Anthony "Tony" Del Santo People's Choice Party 19
Angelo J. Lollino People's Choice Party 20
Sam LaBarbera Independent 21

Library Trustee, Village of Elmwood Park

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Jonathan M. Rivera NonPartisan 22
Joe Bertolli NonPartisan 23
Carmen P. Forte, Jr. NonPartisan 24
Terri Sorrentino NonPartisan 25

Library Trustee, Village of Elmwood Park (Unexpired Term)

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Carole Bilbo NonPartisan 26

Mayor, City of Evanston

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Elizabeth Tisdahl NonPartisan 11

Clerk, City of Evanston

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Rodney Greene NonPartisan 12

Alderman, City of Evanston, Ward 1

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Judy Fiske NonPartisan 61
Edward Tivador NonPartisan 62

Alderman, City of Evanston, Ward 2

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Peter Braithwaite NonPartisan 61

Alderman, City of Evanston, Ward 3

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Melissa A. Wynne NonPartisan 61

Alderman, City of Evanston, Ward 4

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Donald N. Wilson NonPartisan 61

Alderman, City of Evanston, Ward 5

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Delores A. Holmes NonPartisan 61

Alderman, City of Evanston, Ward 6

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Mark Sloane NonPartisan 61
Mark Tendam NonPartisan 62

Alderman, City of Evanston, Ward 7

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Jane Grover NonPartisan 61

Alderman, City of Evanston, Ward 8

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Ann Rainey NonPartisan 61

Alderman, City of Evanston, Ward 9

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Coleen Burrus NonPartisan 61

President, Village of Evergreen Park

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
James Joseph Sexton Good Government Party 11

Clerk, Village of Evergreen Park

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Cathy Aparo Good Government Party 12

Trustee, Village of Evergreen Park

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Carol Kyle Good Government Party 13
Mark T. Phelan Good Government Party 14
Dan McKeown Good Government Party 15

Library Trustee, Village of Evergreen Park

6 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Elizabeth Topa NonPartisan 16
Christina Ward NonPartisan 17
Virginia Chandler NonPartisan 18

Library Trustee, Village of Evergreen Park (Unexpired Term)

2 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Helen Tomczuk NonPartisan 19
Christopher Nugarus NonPartisan 20
Kathleen Savory NonPartisan 21

Mayor, Village of Flossmoor

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Paul S. Braun NonPartisan 11

Clerk, Village of Flossmoor

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Pamela S. Nixon NonPartisan 12

Trustee, Village of Flossmoor

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Beverly Diane Williams NonPartisan 13
James F. Crum NonPartisan 14
Philip J. Minga NonPartisan 15

Library Trustee, Village of Flossmoor

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Donna D. Moore NonPartisan 16
Jane Harper NonPartisan 17
Nancy B Disabato NonPartisan 18
Anne Rempe Thiros NonPartisan 19

Mayor, Village of Ford Heights

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Dion Wiley Independent 12
Charles Griffin Independent 13

Clerk, Village of Ford Heights

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Wendell Franklin Purpose Political Party 14
April Thompson Independent 16

Trustee, Village of Ford Heights

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Suprisia Villagomez-Walker Purpose Political Party 17
Felicia Evans Purpose Political Party 18
Natasha S. Freeman Purpose Political Party 19
David Boxley Independent 20
Forrest Hall Independent 22
Johnny Griffin Independent 23
Jonathan Viverette Independent 24
Jimmie Watson Independent 25
Antoina "Tina" McMichaels Independent 28

President, Village of Forest View

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Richard S. Grenvich Independent 11

Trustee, Village of Forest View

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Richard M. Hubacek Independent 12
Wendy K. Bettinger Independent 13
Brigitte Kirchgatterer Independent 14
James Sudkamp Independent 15

President, Village of Franklin Park

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Barrett F Pedersen Your Village Your Voice Party 11
Juan Acevedo United Community Party 12
Christopher Litwin Independent 13

Clerk, Village of Franklin Park

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Tommy Thomson Your Village Your Voice Party 14
Kim Farkas United Community Party 15
Michelle M Migasi Independent 16

Trustee, Village of Franklin Park

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
John C Johnson Your Village Your Voice Party 17
Andy Ybarra Your Village Your Voice Party 18
Karen D Special Your Village Your Voice Party 19
Barry Brandell United Community Party 20
Kurt Kugelberg United Community Party 21
Peter Negron United Community Party 22
Tom Brimie Independent 23

President, Village of Glencoe

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Lawrence R. Levin Glencoe Caucus 11

Trustee, Village of Glencoe

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Barbara Sadow Miller Glencoe Caucus 12
Scott Pearce Glencoe Caucus 13
Dale E. Thomas Glencoe Caucus 14

Library Trustee, Village of Glencoe

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Kathleen Doyle NonPartisan 15
Michelle H. Gooze-Miller NonPartisan 16
Tracey Meyers NonPartisan 17
Joel S. Shoolin NonPartisan 18

President, Village of Glenview

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
James R. Patterson, Jr. Unite Glenview 11

Trustee, Village of Glenview

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Paul S. Detlefs Unite Glenview 12
John D. Hinkamp Unite Glenview 13
Deborah L. Karton Unite Glenview 14

Library Trustee, Village of Glenview

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Wendy Goldstein NonPartisan 15
Ellen Scholly NonPartisan 16
Jack J. Neymark NonPartisan 17
Stella Kalfas NonPartisan 18

President, Village of Glenwood

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Kerry Durkin Progressive Action 11

Clerk, Village of Glenwood

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Ernestine T. Dobbins Progressive Action 12

Trustee, Village of Glenwood

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Paul W. Styles, Jr. Progressive Action 13
Carmen Hopkins Progressive Action 14
Ronald Gardiner Progressive Action 15
Mark Myers Independent 16

President, Village of Golf

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Dan Williams Golf Third Party 11

Clerk, Village of Golf

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Julie Tillman Golf Third Party 12

Trustee, Village of Golf

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Robert Carson Golf Third Party 13
James Dominick Golf Third Party 14
Leslie Andren Golf Third Party 15

Trustee, Village of Golf

2 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Pam Maga Golf Third Party 16
Robert Walker Golf Third Party 17

President, Village of Hanover Park

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Rodney S. Craig Hanover Park Progress Party 11

Clerk, Village of Hanover Park

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Eira L. Corral Hanover Park Progress Party 12

Trustee, Village of Hanover Park

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Rick Roberts Hanover Park Progress Party 13
Edward J. Zimel Jr Hanover Park Progress Party 14
Bill Cannon Hanover Park Progress Party 15

President, Village of Harwood Heights

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Arlene C. Jezierny United TEAM Party 11
Demetrios "Jimmy" Mougolias The Right Choice Party 12

Clerk, Village of Harwood Heights

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Marcia L. Pollowy United TEAM Party 13
Elizabeth Rzymowski The Right Choice Party 14

Trustee, Village of Harwood Heights

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Lawrence R. Steiner United TEAM Party 15
Michael Holzer United TEAM Party 16
Annette Brzezniak Volpe United TEAM Party 17
Lester "Leszek" Szlendak The Right Choice Party 18
Thomas E. Savarino The Right Choice Party 19
Katarzyna "Kathy" Lesny The Right Choice Party 20

Mayor, Village of Hazel Crest

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Robert B. Donaldson Transparent and Results Party 11
Vernard L. Alsberry Jr. Independent 12

Clerk, Village of Hazel Crest

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Deidre M. Dyer Transparent and Results Party 13
Mary Grant Independent 14

Trustee, Village of Hazel Crest

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Patricia Jackson Transparent and Results Party 15
Roxie L. Williams Transparent and Results Party 16
Jeremiah T.P. Tillman Transparent and Results Party 17
Susan M. Pate Independent 18
Kevin Moore Sr. Independent 19
Benjamin Ramsey Independent 20

Alderman, City of Hickory Hills, Ward 1

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Brian A. Waight Independent 61
Stephen J. Novak Independent 62

Alderman, City of Hickory Hills, Ward 2

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Deborah Ferrero Independent 61

Alderman, City of Hickory Hills, Ward 3

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Francine M. Schafer Independent 61
Brian A. Fonte Independent 62

Alderman, City of Hickory Hills, Ward 4

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Joseph M. Stachnik Independent 61
John Corasis Independent 62

President, Village of Hillside

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Joseph T. Tamburino Hillside Independent Party 11

Clerk, Village of Hillside

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Linda L. Gould Hillside Independent Party 12

Trustee, Village of Hillside

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Carol Bibly Hillside Independent Party 13
John N. (Jack) Kramer Hillside Independent Party 14
Frank J. Lomeli, Sr. Hillside Independent Party 15

Trustee, Village of Hillside (Unexpired Term)

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Marvin A. Watson Hillside Independent Party 16

Library Trustee, Village of Hillside

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Heidi Metzger NonPartisan 17
Maureen Sypkens NonPartisan 18

President, Village of Hinsdale

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Tom Cauley Independent 11

Trustee, Village of Hinsdale

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Gerald J. Hughes Independent 12
Bob Saigh Independent 13
Laura LaPlaca Independent 14

Library Trustee, Village of Hinsdale

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Naveed Bandukwala NonPartisan 15
Kathleen Wilson NonPartisan 16
Callie Revord NonPartisan 17
Ross A. Sprovieri NonPartisan 18

Library Trustee, Village of Hinsdale (Unexpired Term)

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
John Maguire NonPartisan 19

Trustee, Village of Hodgkins

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Donald E. Cuttill True Party 11
Paul G. Struve True Party 12
Thomas E. Christopher True Party 13
Phillip H. Kringlie Independent 14
Ronald Sneed Independent 15

Trustee, Village of Hodgkins (Unexpired Term)

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Clyde Hugh Rhodes True Party 16
Elias Lopez Independent 17
Thomas R. "Randy" Caldwell Independent 18
Jeremy Tucker Independent 19

President, Village of Hoffman Estates

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
William D. McLeod NonPartisan 11
Raymond "Ray" Kincaid NonPartisan 12

Clerk, Village of Hoffman Estates

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Beverly "Bev" Romanoff NonPartisan 13
Heather Mahoney NonPartisan 14

Trustee, Village of Hoffman Estates

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Jacquelyn "Jackie" Green NonPartisan 15
Karen V. Mills NonPartisan 16
Michael Gaeta NonPartisan 17
Gayle Vandenbergh NonPartisan 18

Mayor, City of Hometown

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Kevin M. Casey Independent 11

Clerk, City of Hometown

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Mary Jo C. Hacker Independent 12

Treasurer, City of Hometown

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Michael A. Madden Independent 13

Alderman, City of Hometown, Ward 1

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Salvatore A. Roti Independent 61

Alderman, City of Hometown, Ward 2

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Brian Barnhouse Independent 61

Alderman, City of Hometown, Ward 3

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Gary Scheckel Independent 61

Alderman, City of Hometown, Ward 4

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Daniel J. Walsh Independent 61

Alderman, City of Hometown, Ward 5

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Gary T. Byrne Independent 61

President, Village of Homewood

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Richard A. Hofeld Greater Homewood 11

Clerk, Village of Homewood

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Karen Washington Greater Homewood 12

Trustee, Village of Homewood

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Barbara Dawkins Greater Homewood 13
Ray Robertson Greater Homewood 14
Anne Colton Independent 15

Trustee, Village of Homewood

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Jay Heiferman Greater Homewood 16

Trustee, Village of Indian Head Park

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Brenda O'Laughlin Independent 11
Tom Hinshaw Independent 12
Amy Jo Wittenberg Independent 13
Deborah A. Anselmo Independent 14
Anne M. Bermier Independent 15
Dennis R. Schermerhorn Independent 16

President, Village of Inverness

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
John A. "Jack" Tatooles Independent 11

Clerk, Village of Inverness

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Laurie C. White Independent 12

Trustee, Village of Inverness

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Terrence H. Kral Independent 13
Patricia D. Ledvina Independent 14
Richard C. Gallagher Independent 15

President, Village of Justice

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Krzysztof (Kris) Wasowicz The Coalition Party of Justice 11
John J. Koslowski Village Improvement Party 12

Clerk, Village of Justice

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Kathleen M. Svoboda The Coalition Party of Justice 13
Donna M. Heabel Village Improvement Party 14

Trustee, Village of Justice

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Edward C. Rusch Jr. The Coalition Party of Justice 15
Melanie A. Kuban The Coalition Party of Justice 16
Henry D. Oszakiewski The Coalition Party of Justice 17
George E. Heslop Village Improvement Party 18
Karen M. Buralli Village Improvement Party 19
Thomas H. Bosworth Village Improvement Party 20

President, Village of Kenilworth

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Bill Russell 2013 Kenilworth Citizens Party 11

Clerk, Village of Kenilworth

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
James Van Metre 2013 Kenilworth Citizens Party 12

Trustee, Village of Kenilworth

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Scott Lien 2013 Kenilworth Citizens Party 13
Kevin Lennon 2013 Kenilworth Citizens Party 14
Ann Potter 2013 Kenilworth Citizens Party 15

President, Village of LaGrange

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Tom Livingston Independent 11

Clerk, Village of LaGrange

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
John Burns Independent 12
Lisa Sher Independent 13

Trustee, Village of LaGrange

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Mark S. Langan Independent 14
Bill Holder Independent 15
David McCarty Independent 16
Michael Horvath Independent 17
Joan Hoigard Independent 18
Jeff Tucek Independent 19

Library Trustee, Village of LaGrange

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
William N. Coffee NonPartisan 20
Tim Kelpsas NonPartisan 21
Mary S. Nelson NonPartisan 22
Becky S. Spratford NonPartisan 23

President, Village of La Grange Park

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
James L. Discipio Independent 11
James J. Miller Independent 12

Clerk, Village of La Grange Park

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Amanda G. Seidel Independent 13

Trustee, Village of La Grange Park

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Mario J. Fotino Independent 14
Michael Sheehan Independent 15
James P. Kucera Independent 16

Trustee, Village of La Grange Park (Unexpired Term)

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Robert T. Lautner Independent 17

President, Village of Lansing

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Donald F. Sciackitano Progressive Action Party 11
Norman Abbott Lansing Village Party 12

Clerk, Village of Lansing

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Kelly A. Hasse Progressive Action Party 13
Donna Kooyenga Lansing Village Party 14
Patricia (Patty) L. Eidam Independent 15

Trustee, Village of Lansing

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Michael R. Manno Progressive Action Party 16
Humberto Rivera Progressive Action Party 17
Timothy P. Williams Progressive Action Party 18
Terry Kapteyn Lansing Village Party 19
Daniel Lyzenga Lansing Village Party 20
Mikal Stole Lansing Village Party 21

Library Trustee, Village of Lansing

6 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Michelle L. Bohacik NonPartisan 22
Anthony Comer-Hill NonPartisan 23
Judith F. Koch NonPartisan 24

President, Village of Lemont

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Brian K. Reaves Limestone Party 11

Clerk, Village of Lemont

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Charlene Smollen Limestone Party 12

Trustee, Village of Lemont

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Paul Chialdikas Limestone Party 13
Clifford W. Miklos Limestone Party 14
Jeanette Virgilio Limestone Party 15

President, Village of Lincolnwood

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Georgia A. Talaganis Independent Party of Lincolnwood 11
Peter T. Moy Forward Vision 12
Gerald C. Turry Independent 13

Clerk, Village of Lincolnwood

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Beryl Herman Independent Party of Lincolnwood 14
Carol Krikorian Forward Vision 15

Trustee, Village of Lincolnwood

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Lawrence A. Elster Independent Party of Lincolnwood 16
Demerise Gratch Independent Party of Lincolnwood 17
John Swanson Independent Party of Lincolnwood 18
Mira Mazur Forward Vision 19
Martin Youkhanna Forward Vision 20
Jennifer G. Spino Forward Vision 21
Ronald S. Cope Independent 22
Jean Ikezoe Halevi Independent 23
Craig L. Klatzco Independent 24

President, Village of Lynwood

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Eugene "Gene" Williams Progressive Party 11

Clerk, Village of Lynwood

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Karen Wingfield-Bond Progressive Party 12

Trustee, Village of Lynwood

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Rich Stephens Progressive Party 13
William Lebeter Progressive Party 14
Willie Sims Progressive Party 15

President, Village of Lyons

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Christopher Getty United Citizens Party 11
Patricia A Wisneski Village Independent Party 12

Clerk, Village of Lyons

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Dawn Campos United Citizens Party 13
George J Mendlik Village Independent Party 14

Trustee, Village of Lyons

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Paul Marchiori United Citizens Party 15
Teresa Echeverria United Citizens Party 16
Dan Hilker United Citizens Party 17
Richard J Gatz, Jr Village Independent Party 18
Earl B Johnson Village Independent Party 19
Daniel J Graunke Village Independent Party 20

Library Trustee, Village of Lyons

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Charmayne Kriha NonPartisan 21
Marcos Iwankiw NonPartisan 22
Victor R Zynda NonPartisan 23

Mayor, City of Markham

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
David Webb Jr. Independent 11

Clerk, City of Markham

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Jennifer Coles Independent 12
Annetta Strother Independent 13

Treasurer, City of Markham

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Karen R. Cohn Independent 14

President, Village of Matteson

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Andre B. Ashmore Independent 11

Clerk, Village of Matteson

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Dorothy Grisco Independent 12

Trustee, Village of Matteson

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Sheila Chalmers-Currin Independent 13
Andre C. Satchell Independent 14
Veloid Cotton Sr. Independent 15
Bridget A. Dancy Independent 16
Judson C. Mitchell Independent 17
Sondra N. Denmark Independent 18

Library Trustee, Village of Matteson

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
No Candidate NonPartisan -

Library Trustee, Village of Matteson

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Beverly Coleman NonPartisan 19
Dwayne Shipp NonPartisan 20

President, Village of Maywood

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Henderson Yarbrough Sr. Maywood United Party 11
Gilberto "Gil" Guzman All in for Maywood 12
Mary "May" Larry Independent 13
Nicole Gooden Independent 14
Edwenna Perkins Independent 15

Clerk, Village of Maywood

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Audrey C. Jaycox Maywood United Party 16
Viola Mims All in for Maywood 17

Trustee, Village of Maywood

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Michael A. Rogers Maywood United Party 18
Melvin L. Lightford Sr. Maywood United Party 19
Antonette "Toni" Dorris Maywood United Party 20
Marcius Scaggs All in for Maywood 21
JoAnn Murphy All in for Maywood 23
Cheryl A. Ealey-Cross Independent 25

Mayor, Village of McCook

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Jeffrey R. Tobolski Peoples Party 11

Clerk, Village of McCook

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Charles Sobus, Sr. Peoples Party 12

Trustee, Village of McCook

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
John Butkovich Peoples Party 13
John J. Bubash, Jr. Peoples Party 14
Thomas M. Perrin Peoples Party 15

Trustee, Village of McCook

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Victoria L. Cernetig Peoples Party 16

President, Village of Melrose Park

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Ronald M. Serpico, Sr. Melrose Vision Party 11
Jesus "Jesse" Martinez Reform Melrose Park Party 12

Clerk, Village of Melrose Park

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Mary Ann Paolantonio Salemi Melrose Vision Party 13
Antonio Favela Reform Melrose Park Party 14

Trustee, Village of Melrose Park

2 Year Term, Vote For 6
Candidate Name Party Ballot #
Anthony N. Abruzzo Melrose Vision Party 15
Jaime Anguiano Melrose Vision Party 16
Cathleen Cossident Italia Melrose Vision Party 17
Arturo J. Mota Melrose Vision Party 18
Anthony J. "Tony" Prignano Melrose Vision Party 19
Mary Ramirez Taconi Melrose Vision Party 20
Jose Luis De La Torre Reform Melrose Park Party 21
Juana "Juanita" Guerra Reform Melrose Park Party 22
Rolando Villegas Reform Melrose Park Party 23
Ronald R. Fabiani Reform Melrose Park Party 24
Michael F. Godinez Reform Melrose Park Party 25
Sandy L. Sifuentes Reform Melrose Park Party 26

Library Trustee, Village of Melrose Park

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Diana Maiello NonPartisan 27
Susan M. Zupinski NonPartisan 28

President, Village of Merrionette Park

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Thomas E. Burke Merrionette Park First 11
Dennis M. Magee Independent 12

Clerk, Village of Merrionette Park

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Kimberly Gritzenbach Merrionette Park First 13
Kelly A. White Independent 14

Trustee, Village of Merrionette Park

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Thomas Martin Merrionette Park First 15
Barb Morrissey Merrionette Park First 16
Terry L. Phelan Merrionette Park First 17
John D. Duffy Independent 18
Nancy L. Kavales Independent 19
Ronald Heveran Independent 20

Trustee, Village of Merrionette Park (Unexpired Term)

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Michael Joseph Marneris Merrionette Park First 21
Jose' A. Nevarez Jr. Independent 22

President, Village of Midlothian

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Terry Stephens Midlothian Village Pride Party 11
Sharon L. Rybak Independent 12

Clerk, Village of Midlothian

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
James "Mo" Potmpa Midlothian Village Pride Party 13
Michael Kohlstedt Independent 14

Trustee, Village of Midlothian

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Gary L'Heureux Midlothian Village Pride Party 15
Olivio Munoz Midlothian Village Pride Party 16
Andrew "Andy" Crim Midlothian Village Pride Party 17
Jerome "Jerry" Gillis, Jr. Independent 18
Karen A. Kreis Independent 19

Library Trustee, Village of Midlothian

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Thomas J. McDermott NonPartisan 20
Louis Ceja NonPartisan 21
Brenna Baker NonPartisan 22
No Candidate Democratic -

President, Village of Morton Grove

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Daniel P. DiMaria Action Party 11
Larry Gomberg Independent 12

Clerk, Village of Morton Grove

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Edilberto C. Ramos Action Party 13

Trustee, Village of Morton Grove

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
William "Bill" Grear Action Party 14
Tony S. Kalogerakos Action Party 15
John Pietron Action Party 16

Library Trustee, Village of Morton Grove

6 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
David P. Calimag NonPartisan 17
Carlotta Gonzales NonPartisan 18
Barbara Novick NonPartisan 19

Mayor, Village of Mount Prospect

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Arlene A. Juracek NonPartisan 11

Trustee, Village of Mount Prospect

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
John Matuszak NonPartisan 12
John Dyslin NonPartisan 13
Steven S. Polit NonPartisan 14
Carl Arriaza NonPartisan 15
Michael A. Zadel NonPartisan 16
Kevin Grouwinkel NonPartisan 17

Library Trustee, Village of Mount Prospect

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Barbara N. Burns NonPartisan 18
Jane W. Everett NonPartisan 19

President, Village of Niles

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Krzysztof "Chris" Hanusiak Responsible Leadership for Niles Party 11
Andrew Przybylo Niles New Party 2013 12

Trustee, Village of Niles

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Louella Blaine Preston Responsible Leadership for Niles Party 13
James T. Hynes Responsible Leadership for Niles Party 14
Mary Marusek Responsible Leadership for Niles Party 15
George D. Alpogianis Niles New Party 2013 16
Danette O'Donovan Matyas Niles New Party 2013 17
John C. Jekot Niles New Party 2013 18

President, Village of Norridge

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
James Chmura Norridge Improvement Party 11
Thomas Benigno Independent 12
Riccardo Anthony Mora Independent 13

Clerk, Village of Norridge

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Debbie Budnik Norridge Improvement Party 14

Trustee, Village of Norridge

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Ursula A. Kucharski Norridge Improvement Party 15
Jackie Michuski Gregorio Norridge Improvement Party 16
Daniel Tannhauser Norridge Improvement Party 17
Edwin F. Stefanski Independent 18

Mayor, City of Northlake

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Jeffrey T. Sherwin Northlake Independence Party 11

Clerk, City of Northlake

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Joanne Floistad Northlake Independence Party 12

Treasurer, City of Northlake

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Fred J. Paul Northlake Independence Party 13

Alderman, City of Northlake, Ward 1

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Paul T Straube Northlake Independence Party 61

Alderman, City of Northlake, Ward 2

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Sandy Delgado Northlake Independence Party 61

Alderman, City of Northlake, Ward 3

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Richard Riesterer Northlake Independence Party 61
Stanley Papke Independent 62
Joseph P. Johnson Independent 63

Alderman, City of Northlake, Ward 4

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Richard E. Grochowski Northlake Independence Party 61

President, Village of North Riverside

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Hubert E. Hermanek, Jr. Voters Improvement Party 11

Clerk, Village of North Riverside

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Kathleen Ranieri Voters Improvement Party 13
Peter M. Culafic Transparency Accountability in Politics Party 14

Trustee, Village of North Riverside

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Joseph E. Mengoni Voters Improvement Party 15
Matthew J. Decosola Voters Improvement Party 16
Vera A. Wilt Voters Improvement Party 17
Annabelle J. Downs Transparency Accountability in Politics Party 18
Luigi "Gino" Labellarte Transparency Accountability in Politics Party 19
Marybelle Mandel Transparency Accountability in Politics Party 20
Richard Alvarez Independent 21

President, Village of Northbrook

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Sandy Frum Northbrook Caucus of 2013 11

Clerk, Village of Northbrook

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Debra J. Ford Northbrook Caucus of 2013 12

Trustee, Village of Northbrook

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Kathryn L. Ciesla Northbrook Caucus of 2013 13
Todd A. Heller Northbrook Caucus of 2013 14
Michael W. Scolaro Northbrook Caucus of 2013 15

Library Trustee, Village of Northbrook

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Carlos Frum NonPartisan 16
Vera M. Mayer NonPartisan 17
Daphna Neirick NonPartisan 18

President, Village of Northfield

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Fred Gougler NonPartisan 11

Trustee, Village of Northfield

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Brian K. Kozminski NonPartisan 12
George F. Warga NonPartisan 13
Jane Goldenberg NonPartisan 14

Trustee, Village of Northfield (Unexpired Term)

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
John F. Gregorio NonPartisan 15

Trustee, Village of Oak Brook

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
John Baar NonPartisan 11
Mark M. Moy NonPartisan 12
Donald N. Adler NonPartisan 13
William Denton NonPartisan 14
Phil Cuevas NonPartisan 15
Steven Young NonPartisan 16

Mayor, City of Oak Forest

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Henry L. 'Hank' Kuspa Independent 11

Clerk, City of Oak Forest

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Scott Burkhardt Independent 12
Carl J. Stegner Independent 13

Treasurer, City of Oak Forest

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
JoAnn M. Kelly Independent 14

Alderman, City of Oak Forest, Ward 2

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Richard D. Simon Independent 61

Alderman, City of Oak Forest, Ward 4

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Charles P. Toland Independent 61
John 'Jack' Janozik Independent 62

Alderman, City of Oak Forest, Ward 6

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Kenneth Barry Independent 61
James A. Hortsman Independent 62

President, Village of Oak Lawn

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Dave Heilmann Mayor's Independence Party 11
Sandra Bury Independent 12

Clerk, Village of Oak Lawn

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Melissa "Missy" Moran Mayor's Independence Party 13
Jane M. Quinlan Independent 14

Library Trustee, Village of Oak Lawn

6 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Michael R. Rummery NonPartisan 15
Roseann Spoto NonPartisan 16
Glen Kato NonPartisan 17

Trustee, Village of Oak Lawn, District 1 (Unexpired Term)

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Cynthia Trautsch Mayor's Independence Party 61
Tim Desmond Independent 62

Trustee, Village of Oak Lawn, District 2

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Julie Misner Mayor's Independence Party 61
Alex G. Olejniczak Independent 62

Trustee, Village of Oak Lawn, District 4

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Tim Reilly Mayor's Independence Party 61
Terry Vorderer Independent 62
Thomas M. Duhig Independent 63

Trustee, Village of Oak Lawn, District 6

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Carol Sheahan Mayor's Independence Party 61
Joseph Sorrentino Independent 62
Mike Carberry Independent 63

President, Village of Oak Park

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
John Hedges Oak Park Together 11
Anan Abu-Taleb Independent 12

Clerk, Village of Oak Park

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Teresa Powell Oak Park Together 13

Trustee, Village of Oak Park

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Peter Barber Oak Park Together 14
Glenn Brewer Oak Park Together 15
Colette Lueck Oak Park Together 16

Library Trustee, Village of Oak Park

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Bruce Samuels NonPartisan 17
Matthew Fruth NonPartisan 18
Winifred L. "Win" Fox NonPartisan 19
Douglas Kittredge NonPartisan 20
Matt Baron NonPartisan 21

President, Village of Olympia Fields

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Willis E. Pennington, Jr. NonPartisan 11
Debbie Meyers-Martin NonPartisan 12
Kelvin M. Oliver NonPartisan 13

Trustee, Village of Olympia Fields

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Shirley J. Nale NonPartisan 14
Robert C. Waite NonPartisan 15
Arthur Byrd Jr. NonPartisan 16

Library Trustee, Village of Olympia Fields

4 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
F. Patrick Kelly NonPartisan 17
Diane C. Pierson NonPartisan 18

President, Village of Orland Hills

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Kyle R. Hastings People's Choice Party 11

Clerk, Village of Orland Hills

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Jennifer L Iannantone People's Choice Party 12

Trustee, Village of Orland Hills

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Joseph A Janachowski People's Choice Party 13
Tracy L Roti People's Choice Party 14
Curt Petrey People's Choice Party 15

President, Village of Orland Park

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Daniel J. McLaughlin First Orland Party 11

Clerk, Village of Orland Park

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
John C. Mehalek First Orland Party 12

Trustee, Village of Orland Park

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
John Fotopoulos Republican 13
Kathleen M. Fenton First Orland Party 14
James V. Dodge First Orland Party 15
Brad S. O'Halloran First Orland Party 16

Library Trustee, Village of Orland Park

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Linda Zec-Prajka NonPartisan 17
Catherine Morrissey Lebert NonPartisan 18
Diane Jennings NonPartisan 19
James McCague NonPartisan 20

Mayor, Village of Palatine

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Jim Schwantz NonPartisan 11

Clerk, Village of Palatine

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Margaret R. Duer NonPartisan 12

Councilman, Village of Palatine, Ward 1

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Timothy Millar NonPartisan 61

Councilman, Village of Palatine, Ward 4

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Greg Solberg NonPartisan 61

Councilman, Village of Palatine, Ward 6

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Brad Helms NonPartisan 61

Mayor, City of Palos Heights

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Robert S. Straz Independent 11

Clerk, City of Palos Heights

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Thomas Kantas Independent 12

Treasurer, City of Palos Heights

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Frank R. Oswald Independent 13

Alderman, City of Palos Heights, Ward 1

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Donald J. Bylut Independent 61

Alderman, City of Palos Heights, Ward 2

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
John "Jack" Clifford Independent 61

Alderman, City of Palos Heights, Ward 3

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Dolores Kramarski Independent 61

Alderman, City of Palos Heights, Ward 4

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Gerald McGovern Independent 61

Mayor, City of Palos Hills

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Gerald R. Bennett Independent 11

Clerk, City of Palos Hills

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Rudy A. Mulderink Independent 12

Treasurer, City of Palos Hills

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Kenneth J. Nolan Independent 13

Alderman, City of Palos Hills, Ward 1

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Joan E. Knox Independent 61

Alderman, City of Palos Hills, Ward 2

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Mark H. Brachman Independent 61

Alderman, City of Palos Hills, Ward 3

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
A. J. Pasek Independent 61

Alderman, City of Palos Hills, Ward 4

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Ricky L. Moore Independent 61

Alderman, City of Palos Hills, Ward 5

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Mary Ann Schultz Independent 61

Trustee, Village of Park Forest

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Andrew DiCosmo Independent 11
Theresa M. Settles Independent 12
Robert McCray Independent 13
Darryl L. Jordan Independent 14
Tiffani Graham Independent 15
David Atkins III Independent 16
Randy Simmons Independent 17
Jonathan Vanderbilt Independent 18
JeRome Brown Independent 19
Joseph Carroll Independent 20

Library Trustee, Village of Park Forest

6 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Erik Duvall Rodman NonPartisan 21
Linda E Marron NonPartisan 22
Felicia M Rangel NonPartisan 23
Kim D Peake NonPartisan 24
Gayles E Evans NonPartisan 25
Kristal Hudson NonPartisan 26
Sandra Flowers NonPartisan 27

Mayor, City of Park Ridge

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
David F. Schmidt NonPartisan 11
Larry Ryles NonPartisan 12

Clerk, City of Park Ridge

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Betty W. Henneman NonPartisan 13

Alderman, City of Park Ridge, Ward 2

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Nicholas Milissis NonPartisan 61
George Korovilas NonPartisan 62

Alderman, City of Park Ridge, Ward 4

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Roger Shubert NonPartisan 61
J. B. Johnson NonPartisan 62

Alderman, City of Park Ridge, Ward 6

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Marc Mazzuca NonPartisan 61
Vincent LaVecchia NonPartisan 62

President, Village of Phoenix

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Terry R. Wells Concerned Citizen 11

Clerk, Village of Phoenix

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Johnnie M. Lane Concerned Citizen 12

Trustee, Village of Phoenix

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Willie M. Smith Concerned Citizen 13
Ernestine P. Harris Concerned Citizen 14
Judy Taylor Concerned Citizen 15
Deneen Weir Independent 16

President, Village of Posen

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Donald W Schupek Posen Party 2013 11

Clerk, Village of Posen

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Veronica Grabowski Posen Party 2013 12

Trustee, Village of Posen

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
David M Niemeyer Posen Party 2013 13
Donald Schnering Jr. Posen Party 2013 14
Maria G Guel-Torres Posen Party 2013 15

President, Village of Richton Park

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Richard P. Reinbold NonPartisan 11
Cynthia A. Butler NonPartisan 12

Clerk, Village of Richton Park

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Joseph Canady NonPartisan 13

Trustee, Village of Richton Park

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Jennifer Artis NonPartisan 14
Julian Alexander NonPartisan 15
Monica Yvette Holden NonPartisan 16

President, Village of River Forest

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Michael Gibbs Independent 11
Catherine M. Adduci Independent 12

Clerk, Village of River Forest

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Sharon L. Halperin Independent 13

Trustee, Village of River Forest

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Thomas Cargie Independent 14
Kevin Hanley Independent 15
Thomas J. Dwyer Jr. Independent 16
Lissa Druss Christman Independent 17
Roma Colwell-Steinke Independent 18

Library Trustee, Village of River Forest

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Joan O'Connor NonPartisan 19
No Candidate NonPartisan -

President, Village of River Grove

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Marilynn J. May Town Party 11

Clerk, Village of River Grove

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Marjorie A. Manchen Town Party 12

Trustee, Village of River Grove

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Jeffery S. Weiner, Sr. Town Party 13
Kathryn M. Bruce Town Party 14
Roger V. Sewell Town Party 15

President, Village of Riverdale

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Lawrence Jackson Integrity Party 11
Deyon L. Dean Independent 12

Clerk, Village of Riverdale

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Karen Holcomb Integrity Party 13
Deborah Smiley Independent 14

Trustee, Village of Riverdale

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Jerome Russell Integrity Party 15
Roderick L. Jefferson Integrity Party 16
Bradley A. Smith Integrity Party 17
Ricardo Murray Independent 18
Kay R. Randle Independent 20
Nathaniel Smiley Jr. Independent 21
Tiasha Echols Independent 22

President, Village of Riverside

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Benjamin Sells Riverside 2013 11

Trustee, Village of Riverside

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Patricia Julian Collins Riverside 2013 12
Ellen Hamilton Riverside 2013 13
Doug Pollock Riverside 2013 14

Library Trustee, Village of Riverside

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Joan Wiaduck NonPartisan 15
Susan Lindahl Kucera NonPartisan 16
No Candidate NonPartisan -

Mayor, Village of Robbins

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Shantiel Simon Democratic 11
Tyrone Ward Robbins First 12
Derrick B. Reese Independent 14
Pamela M. Bradley Independent 15

Clerk, Village of Robbins

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Palma L. James Robbins First 17
Lisa Washington Shantiel Simon Party 18

Trustee, Village of Robbins

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
David Bryant Robbins First 19
Ila Davis Robbins First 20
Chanel Kelley Robbins First 21
Jerry D. Johnson Shantiel Simon Party 22
Anthony D. Richardson, Sr Shantiel Simon Party 23
Debra Westbrook Shantiel Simon Party 24
Annette C. Craig Independent 25
Kandy D. Carrington Independent 26
George Jackson Independent 27

Alderman, City of Rolling Meadows, Ward 2

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Len Prejna Independent 61

Alderman, City of Rolling Meadows, Ward 4

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Brad Judd Independent 61

Alderman, City of Rolling Meadows, Ward 6

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
John D'Astice Independent 61

Mayor, Village of Roselle

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Ronald L. Baker Independent 11
James "Jim" Banks Independent 12
Gayle A. Smolinski Independent 13
Jim Schelling Independent 14

Clerk, Village of Roselle

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Patty Burns Independent 15

Trustee, Village of Roselle

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Andrew "Andy" Maglio Independent 16
Patrick Devitt Independent 17
Robert D. Roddy Independent 18
Kory Atkinson Independent 19
Terrence Wittman Independent 20
Carrie Dahlstrom Independent 21

President, Village of Rosemont

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Bradley A. Stephens Rosemont Voters' League 11

Clerk, Village of Rosemont

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Deborah Drehobl Rosemont Voters' League 12

Trustee, Village of Rosemont

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Harry J. Pappas Rosemont Voters' League 13
Ralph DiMatteo Rosemont Voters' League 14
Steven R. Minale Rosemont Voters' League 15

Mayor, Village of Sauk Village

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Enoch Benson IV Citizens for Reform Party 11
Derrick Burgess People's Unity Party 12
Bernice Brewer- Houston Citizens Empowerment Party 13
David A. Hanks Independent 14

Clerk, Village of Sauk Village

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Shirlene McCreary Citizens for Reform Party 15
Marva Campbell-Pruitt People's Unity Party 16
Nora Lee Dabner Citizens Empowerment Party 17
Debra "Debbie" Williams Independent 18

Trustee, Village of Sauk Village

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Eddie D. Kimble Citizens for Reform Party 19
Carla Phillips Citizens for Reform Party 20
Jacqueline Clemons Citizens for Reform Party 21
Debra "Deb" Davis People's Unity Party 22
Edward "Ed" Myers People's Unity Party 23
Elizabeth "Beth" Zupon People's Unity Party 24
Francine Anderson Citizens Empowerment Party 25
Tariq I El- Amin Citizens Empowerment Party 26
Dishwan King Citizens Empowerment Party 27
Lynda G. Washington Independent 28
Rosie L. Williams Independent 29

Trustee, Village of Sauk Village (Unexpired Term)

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Hope A. Moody Citizens for Reform Party 30
Jeffrey Morden People's Unity Party 31
Helen Washington Citizens Empowerment Party 32

Trustee, Village of Schaumburg

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Marge Connelly NonPartisan 11
Jack Sullivan NonPartisan 12
Frank Kozak NonPartisan 13

President, Village of Schiller Park

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Anna Montana United Village Party 11
Barbara J. Piltaver Vision for the Village Party 12

Clerk, Village of Schiller Park

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Claudia L. Irsuto United Village Party 13
Patrick J. Tutak Vision for the Village Party 14
Catherine A. Stachura Independent 15

Trustee, Village of Schiller Park

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Lawrence Fritz United Village Party 16
Richard W. Desecki United Village Party 17
Angelo S. Passialis United Village Party 18
Moses Diaz Vision for the Village Party 19
Joseph Kisiel Vision for the Village Party 20
Sandra Rosario Vision for the Village Party 21

Library Trustee, Village of Schiller Park

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Mary T. Tedei NonPartisan 22
Jennifer Jones NonPartisan 23

Mayor, Village of Skokie

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
George C. Van Dusen Skokie Caucus Party 12

Clerk, Village of Skokie

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Pramod C. Shah Skokie Caucus Party 13

Trustee, Village of Skokie

4 Year Term, Vote For 6
Candidate Name Party Ballot #
Edie Sue Sutker Skokie Caucus Party 14
Randall E. Roberts Skokie Caucus Party 15
Karen Gray-Keeler Skokie Caucus Party 16
Ilonka Ulrich Skokie Caucus Party 17
Ralph Klein Skokie Caucus Party 18
Michele L. Bromberg Skokie Caucus Party 19
Lisa Lipin Independent 20
Brian S. Novak Independent 21
Vincent Romano Independent 22

Library Trustee, Village of Skokie

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Mark S. Prosperi NonPartisan 23
Zelda R. Rich NonPartisan 24

President, Village of South Barrington

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Paula L. McCombie Independent 11

Clerk, Village of South Barrington

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Donna Wood Independent 12

Trustee, Village of South Barrington

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Joseph Abbate Independent 13
Anthony C. Stagno Independent 14
Therese M. De Serto-Cohen Independent 15

Trustee, Village of South Barrington (Unexpired Term)

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Louis Matuska, Jr. Independent 16

President, Village of South Chicago Heights

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
David L. Owen Citizens in Action Party 11

Trustee, Village of South Chicago Heights

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Terry L. Matthews Citizens in Action Party 12
John M. Ross Citizens in Action Party 13
Michael J. Tilton Citizens in Action Party 14

President, Village of South Holland

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Michael "Mike" Stuttley Democratic 11
Don A. De Graff Heritage Community Party 12

Clerk, Village of South Holland

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Michelle Royster Democratic 13
Sallie Penman Heritage Community Party 14

Trustee, Village of South Holland

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Larry S. Alexander Democratic 15
Jacqueline D. Franklin Democratic 16
Larry W. De Young Heritage Community Party 17
Mathew James Heritage Community Party 18
Andrew Johnson, Jr. Heritage Community Party 19

Library Trustee, Village of South Holland

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Nancy Banash NonPartisan 20
Virgil Tolbert NonPartisan 21

Library Trustee, Village of South Holland (Unexpired Term)

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Vanessa Bradley NonPartisan 22

President, Village of Steger

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Kenneth A. Peterson Jr. United for Action 11
William J. Joyce Independent 12

Clerk, Village of Steger

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Carmen S. "Tory" Recupito Jr. United for Action 13

Trustee, Village of Steger

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Andrew Banicki United for Action 14
Ernesto (Ernie) Lopez Jr. United for Action 15
Leonard (Lenny) Skrezyna, Jr. United for Action 16
Steve Thurmond Independent 17

President, Village of Stickney

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Deborah E. Morelli Stickney Reform Party 11
Daniel O'Reilly Community Action Party 12

Clerk, Village of Stickney

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Danielle Adamczyk Stickney Reform Party 13
Audrey McAdams Community Action Party 14

Trustee, Village of Stickney

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
David W. De Leshe Stickney Reform Party 15
Brian Shelton Stickney Reform Party 16
James E. Lazansky Stickney Reform Party 17
Monty Horne Community Action Party 18
Sam Savopoulos Community Action Party 19
Lea Torres Community Action Party 20

President, Village of Stone Park

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Beniamino Mazzulla Neighbors in Action 11
Jose Luis Suarez Citizen Opinions Matter 12

Clerk, Village of Stone Park

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Maria Gomez Neighbors in Action 13
Janet Chaparro Citizen Opinions Matter 14

Trustee, Village of Stone Park

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Laura Ann Cassidy-Jaquez Neighbors in Action 15
Marco A. Gutierrez Neighbors in Action 16
Loretta J. Teets Neighbors in Action 17
Sharon Healy Citizen Opinions Matter 18
Irma Salgado Citizen Opinions Matter 19
Marco A. Villagomez Citizen Opinions Matter 20

President, Village of Streamwood

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Billie D. Roth Independent 11
James P. Cecille Independent 12

Clerk, Village of Streamwood

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Kittie L. Kopitke Independent 13

Trustee, Village of Streamwood

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Michael H. Baumer Independent 14
William J. Carlson Independent 15
Khaja Moinuddin Independent 16
William W. Harper Independent 17

President, Village of Summit

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Joseph W. Strzelczyk Village Party 11
Thaddeus "Ted" Bojanowski United Party 12
Michael Long Independent 13

Clerk, Village of Summit

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Patricia H. Tichacek Village Party 14
Mayra "Camacho" Ortiz United Party 15

Trustee, Village of Summit

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Sevdat "Steve" Memishi Village Party 16
Marvel Parker Village Party 17
Sergio Rodriguez Village Party 18
James "Jim" Haan United Party 19
Marco Lopez United Party 20
Maria "Teresa" Escobedo United Party 21

President, Village of Thornton

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Andrew C. Houston NonPartisan 11
Robert "Bob" Kolosh NonPartisan 12
Judy A. Diekelman NonPartisan 13

Clerk, Village of Thornton

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Debra L. Pisarzewski NonPartisan 14

Trustee, Village of Thornton

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Kimberly "Kim" Atkinson NonPartisan 15
Thomas R. Ehlers NonPartisan 16
Joseph "Joe" Pisarzewski NonPartisan 17
Leonard P. Jamrock NonPartisan 18
Joan Labahn NonPartisan 19

Library Trustee, Village of Thornton (Unexpired Term)

4 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
No Candidate NonPartisan -
No Candidate NonPartisan -

Library Trustee, Village of Thornton

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Sandra J. Garza NonPartisan 20
No Candidate NonPartisan -

Library Trustee, Village of Thornton (Unexpired Term)

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
John DeYoung NonPartisan 21

President, Village of Tinley Park

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Edward Joseph Zabrocki, Jr. Independent 11
Stephen Erhard Eberhardt Independent 12

Clerk, Village of Tinley Park

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Patrick E. Rea Independent 13

Trustee, Village of Tinley Park

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
David G. "Dave" Seaman Independent 14
Brian S. Maher Independent 15
Terrence "T.J." Grady Independent 16
Andrew S. DeLuca Independent 17
Nancy M. Petro Independent 18
Karen Elizabeth Weigand Independent 19

Library Trustee, Village of Tinley Park

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Nancy V. Coughlin NonPartisan 20
Mohammed Nofal NonPartisan 21
Gina Miller NonPartisan 22

Library Trustee, Village of Tinley Park (Unexpired Term)

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Darren Meyers NonPartisan 23

Trustee, Village of University Park

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Keith J. Griffin NonPartisan 11
Larry "LB" Brown NonPartisan 12
Darrin Johnson NonPartisan 13
Joseph E. Roudez, III NonPartisan 14
William E. Smith (Bill) NonPartisan 15
Shirley Bolding NonPartisan 16
Roosevelt Martin, Jr. NonPartisan 17
Paula C. Wilson NonPartisan 18
Theaplise "Theo" Brooks NonPartisan 19
David Sevier NonPartisan 20

President, Village of Westchester

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Sam D. Pulia Westchester First Party 11

Clerk, Village of Westchester

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Sherby J. Miller Westchester First Party 12

Trustee, Village of Westchester

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Nicholas C. Steker Westchester First Party 13
Angelo A. Calcagno Westchester First Party 14
Celestine T. Reda Westchester First Party 15

Library Trustee, Village of Westchester

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Timothy F. Hinsdale NonPartisan 16
James R. Negrete NonPartisan 17
Miriam Zuniga NonPartisan 18
Cathy A. Kuratko NonPartisan 19

President, Village of Western Springs

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
William T. Rodeghier Tower Caucus Party 11

Clerk, Village of Western Springs

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Jeanine M. Jasica Tower Caucus Party 12

Trustee, Village of Western Springs

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Alice F. Gallagher Tower Caucus Party 13
Suzanne Glowiak Tower Caucus Party 14
James J. Horvath Tower Caucus Party 15

Library Trustee, Village of Western Springs

4 Year Term, Vote For 5
Candidate Name Party Ballot #
Laurel E. Schumm NonPartisan 16
John I. Ericson NonPartisan 17
George Letten NonPartisan 18
Robert N. Milano NonPartisan 19
Amanda G. Smith NonPartisan 20

President, Village of Wheeling

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Dean S. Argiris Independent 11
Patrick A. Horcher Independent 12
Judy Abruscato Independent 13

Clerk, Village of Wheeling

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Elaine E. Simpson Independent 14

Trustee, Village of Wheeling

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Mary C. Krueger Independent 15
Kenneth R. Brady Independent 16
William (Bill) Hein Independent 17
Mary M. Papantos Independent 18
Gregory (Greg) Stavros Independent 20

President, Village of Willow Springs

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Alan P. Nowaczyk United People's Party 11

Trustee, Village of Willow Springs

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
George Bartik United People's Party 12
Annette M. Kaptur United People's Party 13
Kevin Maloney United People's Party 14

President, Village of Wilmette

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Mike Basil Independent 11
Bob Bielinski Independent 12

Trustee, Village of Wilmette

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Cameron Krueger Independent 13
Carol Ducommun Independent 14
Ted McKenna Independent 15

President, Village of Winnetka

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
E. Gene Greable NonPartisan 11
Christopher D. Rintz NonPartisan 12

Trustee, Village of Winnetka

2 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Richard M. Kates NonPartisan 13
Joseph S. Adams NonPartisan 14
Arthur Braun NonPartisan 15

President, Village of Worth

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Randy J. Keller Independent 11
Mary Werner Independent 12

Clerk, Village of Worth

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Bonnie M. Price Independent 13

Trustee, Village of Worth

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Rich Dziedzic Independent 14
Colleen McElroy Independent 15
Tedd Muersch, Jr. Independent 16
Jim Serpico Independent 17

Commissioner, Alsip Park District

4 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Kathleen M. Perretta NonPartisan 91
Larry Garetto NonPartisan 92

Commissioner, Arlington Heights Park District

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Tim Gelinas NonPartisan 91
H. William Ploger NonPartisan 92
Maryfrances Healy Leno NonPartisan 93

Commissioner, Barrington Hills Park District

4 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Maureen Crump NonPartisan 91
Fred McMorris NonPartisan 92

Commissioner, Barrington Park District

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Christine H. Garry NonPartisan 91
Bill Knapik NonPartisan 92

Commissioner, Bartlett Park District

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Jim Mansfield NonPartisan 91
Ted Lewis NonPartisan 92
Wayne A. Schwartz NonPartisan 93

Commissioner, Bedford Park Park District

6 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Michael A. Porfirio NonPartisan 91

Commissioner, Berkeley Park District

4 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Ellen M. Grenier NonPartisan 91
William J. Murtha Jr. NonPartisan 92

Commissioner, Berwyn Park District

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Frank Amaro NonPartisan 91
Sandra R Fejt NonPartisan 92

Commissioner, Blue Island Park District

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Bradley St Leger NonPartisan 91
Joshua J. Tate NonPartisan 92

Commissioner, Blue Island Park District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Shannon McDermott NonPartisan 93

Commissioner, Bridgeview Park District

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Safaa Zarzour NonPartisan 91
Beverly Lewis NonPartisan 92
Nicholas M. Morgan NonPartisan 93

Commissioner, Broadview Park District

6 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Delante Greer NonPartisan 91
Kelvin Bernard Mason NonPartisan 92

Commissioner, Buffalo Grove Park District

4 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Jack Schmerer NonPartisan 91
Scott B. Jacobson NonPartisan 92

Commissioner, Buffalo Grove Park District (Unexpired Term)

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Adriane L. Johnson NonPartisan 93

Commissioner, Burbank Park District

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Monica Zielinski Leffers NonPartisan 91
Ted Arnold NonPartisan 92

Commissioner, Burr Ridge Park District

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Timothy Fara NonPartisan 91
Kevin Caplis NonPartisan 92

Commissioner, Calumet Memorial Park District

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Bonita A. Rising NonPartisan 91
James J. Gigliotti NonPartisan 92
Courtland D. Wilson NonPartisan 93

Commissioner, Central Stickney Park District

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Bruce A. Zelasko NonPartisan 91
James S. Knaperek NonPartisan 92

Commissioner, Chicago Heights Park District, Ward 2

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Ricardo Leon Jr. NonPartisan 121

Commissioner, Chicago Heights Park District, Ward 5

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Jessica Garner NonPartisan 121

Commissioner, Chicago Heights Park District, Ward 6

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Curtis Scott Straczek NonPartisan 121

Commissioner, Chicago Ridge Park District

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Dave Conrad NonPartisan 91
Richard J. Egan NonPartisan 92
Robert Lind NonPartisan 93

Commissioner, Clyde Park District

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Jose Rodriguez NonPartisan 91
Mark A. Nowak NonPartisan 92

Commissioner, Community Park District of LaGrange Park

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Karen J. Boyd NonPartisan 91
Timothy G. Ogden NonPartisan 92
David O. Raddatz NonPartisan 93
Lucy Stastny NonPartisan 94

Commissioner, Country Club Hills Park District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
No Candidate NonPartisan -

Commissioner, Country Club Hills Park District

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Jennifer A. Braun-Denton NonPartisan 91

Commissioner, Deerfield Park District

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Gregory Lapin NonPartisan 91
Gil Antokal NonPartisan 92
Richard E. Patinkin NonPartisan 93

Commissioner, Des Plaines Park District

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Jana B. Haas NonPartisan 91
James F. Grady NonPartisan 92

Commissioner, Dolton Park District

6 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Gail Towers NonPartisan 91
Lufreda M. Shine NonPartisan 92
Jason C. Kemp NonPartisan 93

Commissioner, Elk Grove Park District

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Robert R. Biedke NonPartisan 91
John R. Walz NonPartisan 92

Commissioner, Elmhurst Park District

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Doug Ennis NonPartisan 91
Vince Spaeth NonPartisan 92
Patricia Morissette Moll NonPartisan 93

Commissioner, Forest Park Park District

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
John Doss NonPartisan 91
Samuel Alonzo NonPartisan 92
Matthew Walsh NonPartisan 93

Commissioner, Forest View Park District

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Chad McDade NonPartisan 91
MaryEllen Lempa NonPartisan 92

Commissioner, Forest View Park District (Unexpired Term)

6 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Nancy Grenvich NonPartisan 93

Commissioner, Frankfort Square Park District

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Kenneth W. Blackburn NonPartisan 91
David J. Macek NonPartisan 92
Brian M. Mulheran NonPartisan 93
Jeffrey Roach NonPartisan 94
David A. Geekie NonPartisan 95

Commissioner, Glencoe Park District

4 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Seth Palatnik NonPartisan 91
Steven Gaines NonPartisan 92

Commissioner, Glenview Park District

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Robert J. Patton NonPartisan 91
David Dillon NonPartisan 92
Dave Tosh NonPartisan 93

Commissioner, Golf Maine Park District

6 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Ricardo Vaughn NonPartisan 91

Commissioner, Golf Maine Park District (Unexpired Term)

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Karen Morrison NonPartisan 92

Commissioner, Hanover Park Park District

4 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Mary R. Morrison NonPartisan 91
Jonathan J. Duesing NonPartisan 92

Commissioner, Harvey Park District

4 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Brenda L. Thompson NonPartisan 91
Anthony L. McCaskill NonPartisan 92
Tamika Price NonPartisan 93
Donkor Parker NonPartisan 94
Sirlena A. Thomas NonPartisan 96
Joyce V. Brown NonPartisan 97

Commissioner, Hawthorne Park District

6 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Alfonso Vega, Jr. NonPartisan 91

Commissioner, Hazel Crest Park District

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Lillian L Bacon NonPartisan 91
Marva J. Smith NonPartisan 92
Sonny "Anderson" Means NonPartisan 93

Commissioner, Hickory Hills Park District

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Joann Jerantowski NonPartisan 91
Patrick Kosnick NonPartisan 92
Sandra Morgan NonPartisan 93

Commissioner, Hodgkins Park District

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Michael "Joe" Moxley NonPartisan 91
Dolores Misasi NonPartisan 92

Commissioner, Hoffman Estates Park District

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Michael Bickham NonPartisan 91
Kaz Mohan NonPartisan 92
Ron Evans NonPartisan 93
Patrick J. McGinn NonPartisan 94
Junaid M. Afeef NonPartisan 95

Commissioner, Homewood-Flossmoor Park District

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Susan D. Bertram NonPartisan 91
Rebecca Bright-Pugh NonPartisan 92
Steve Johnson NonPartisan 93

Commissioner, Inverness Park District

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Min C. Goodwin NonPartisan 91
Kasia Mastrangeli NonPartisan 92
Robert G. Dowling NonPartisan 93
No Candidate NonPartisan -

Commissioner, Justice Park District

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Roy D. McGee NonPartisan 91
Ann K. Thompson NonPartisan 92
Lawrence E. Noyes NonPartisan 93

Commissioner, Kenilworth Park District

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Kevin Flannery NonPartisan 91

Commissioner, Kenilworth Park District (Unexpired Term)

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Julie Garrison NonPartisan 92

Commissioner, Park District of LaGrange

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
James W. Boo NonPartisan 91
John M. Brom NonPartisan 92
Bob Ashby NonPartisan 93
Christopher Walsh NonPartisan 94
Rob Lynch NonPartisan 95

Commissioner, Lan Oak Park District

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Patrick Gulotta NonPartisan 91
James W. Long NonPartisan 92
Robert Tropp NonPartisan 93

Commissioner, Lemont Park District (Unexpired Term)

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Brian Pepich NonPartisan 91
Peter Korbakes NonPartisan 92

Commissioner, Lighthouse Park District

6 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Robert E. Janes NonPartisan 91
Craig S. Fochler NonPartisan 92

Commissioner, Lighthouse Park District (Unexpired Term)

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Janelle Walker NonPartisan 93

Commissioner, Markham Park District

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Ishmail A. Smith NonPartisan 91
Angela Davis NonPartisan 92
Wanda Jean McDowell NonPartisan 93
Richard Gee NonPartisan 94

Commissioner, Maywood Park District

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Terrance Jones NonPartisan 91
Dawn N. Rone NonPartisan 92
Joseph Joe Ratley NonPartisan 93
Alejandro Palacios Torres NonPartisan 94
Patrick Winters NonPartisan 95
Robert Max Johnson NonPartisan 96
Jayda T. James NonPartisan 97

Commissioner, Maywood Park District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
William Bill Hampton NonPartisan 98
Shanee K. Edwards NonPartisan 99

Commissioner, McCook Park District

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Diane L. Perrin NonPartisan 91
Nick Dentamaro NonPartisan 92

Commissioner, McCook Park District (Unexpired Term)

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Nathan S. Tobolski NonPartisan 93

Commissioner, Memorial Park District

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Carol Russo NonPartisan 91
Michael J. Alesia NonPartisan 92

Commissioner, Midlothian Park District

4 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Michael Kohlstedt NonPartisan 91
Charles "Chuck" Nielsen NonPartisan 92

Commissioner, Morton Grove Park District

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Eileen M. Coursey NonPartisan 91
Rusmir Zec NonPartisan 92
Daniel Ashta NonPartisan 93

Commissioner, Morton Grove Park District (Unexpired Term)

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Dominick Burdi NonPartisan 94

Commissioner, Mount Prospect Park District

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
William "Bill" Starr NonPartisan 91
Julia R. Caporusso NonPartisan 92
Stephen L. Kurka NonPartisan 93
Raymond E. Massie NonPartisan 94

Commissioner, Niles Park District

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Dennis O'Donovan NonPartisan 91
William Terpinas Sr. NonPartisan 92
Julie A. Genualdi NonPartisan 93

Commissioner, Norridge Park District

6 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Lawrence C. Soderblom NonPartisan 91

Commissioner, North Berwyn Park District

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
James L. Kearns, Jr NonPartisan 91
Jerry Filippi NonPartisan 92
Mark Sladek NonPartisan 93

Commissioner, Northbrook Park District

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Penny Randel NonPartisan 91
Michael Schyman NonPartisan 92
Paul Zima NonPartisan 93
Robert Lozaro NonPartisan 94

Commissioner, Northfield Park District

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Martin Head NonPartisan 91
Steven Bickford NonPartisan 92
Lenny Zaban NonPartisan 93

Commissioner, Oak Brook Park District

6 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Kathy Carson NonPartisan 91

Commissioner, Oak Forest Park District

6 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
James R. Emmett NonPartisan 91

Commissioner, Oak Lawn Park District

6 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Gary Callahan NonPartisan 91

Commissioner, Oak Park Park District

4 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Sandy Lentz NonPartisan 91
David Wick NonPartisan 92

Commissioner, Olympia Fields Park District

6 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Nodee McNeal NonPartisan 91
Geraldine E. Tyler NonPartisan 92

Commissioner, Palatine Park District

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Terry Ruff NonPartisan 91
Doug Myslinski NonPartisan 92
Susan (Sue) Gould NonPartisan 93
Jeffrey Service NonPartisan 94

Commissioner, Park District of Franklin Park

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Joseph E. Zinga NonPartisan 91
Michael A. Vonesh NonPartisan 92

Commissioner, Park Ridge Recreation and Park District

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Steven J. Hunst NonPartisan 91
Richard B. Biagi NonPartisan 92
Richard J. Brandt NonPartisan 93
James F. Phillips NonPartisan 94
Stephen A.Vile NonPartisan 95
Joan Bende NonPartisan 96

Commissioner, Phoenix Park District

6 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Mildred West Garcia NonPartisan 91
Lori M. Hagler NonPartisan 92
No Candidate NonPartisan -
No Candidate NonPartisan -

Commissioner, Pleasant Dale Park District

6 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Ernie Moon NonPartisan 91

Commissioner, Posen Park District

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Karen Gilbert NonPartisan 91
Mark L. Reule Jr. NonPartisan 92

Commissioner, Prospect Heights Park District

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Mark Malouf NonPartisan 91
Timothy D. Jones NonPartisan 92
Karl Jackson NonPartisan 93

Commissioner, Ridgeville Park District

6 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Robert Bady NonPartisan 91
Daniel (Dan) Coyne NonPartisan 92
Ann Covode NonPartisan 93

Commissioner, Riverdale Park District

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Constance D. McChristian NonPartisan 91
Yolanda Perry NonPartisan 92
Rulenska M. Cunningham NonPartisan 93

Commissioner, River Forest Park District

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Mary (Molly) Hague NonPartisan 91
No Candidate NonPartisan -

Commissioner, River Forest Park District (Unexpired Term)

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Elisabeth (Beth) Dunne NonPartisan 92

Commissioner, River Trails Park District

6 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Lynn D. Janu NonPartisan 91

Commissioner, Robbins Park District

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Debra Westbrook NonPartisan 91
Ikshundo Porter NonPartisan 92

Commissioner, Robbins Park District (Unexpired Term)

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Maurice Nesbit NonPartisan 93

Commissioner, Rolling Meadows Park District

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Nicholas Sepke NonPartisan 91
Linda L. Blane NonPartisan 92
Donald J. Bohac NonPartisan 93

Commissioner, Rosemont Park District

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Donald A. Greene NonPartisan 91
Lawrence J. Cullerton NonPartisan 92

Commissioner, Salt Creek Rural Park District

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Shirley Eichaker NonPartisan 91
Cliff Hall NonPartisan 92

Commissioner, Salt Creek Rural Park District (Unexpired Term)

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Mary Wagner NonPartisan 93

Commissioner, Schaumburg Park District

4 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
David A. Johnson NonPartisan 111
George P. Longmeyer NonPartisan 112

Commissioner, Skokie Park District

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Maureen Yanes NonPartisan 91
Susan Aberman NonPartisan 92

Commissioner, South Barrington Park District

6 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Catie Burns NonPartisan 91

Commissioner, South Barrington Park District (Unexpired Term)

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Susan Butera NonPartisan 92

Commissioner, South Barrington Park District (Unexpired Term)

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Lori Pierce NonPartisan 93

Commissioner, Streamwood Park District

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Marion L. Janiec NonPartisan 91
Adriana Armstrong NonPartisan 92
Thomas E. Keating NonPartisan 93
Richard Brogan NonPartisan 94

Commissioner, Summit Park District

6 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Judith G. Pollick NonPartisan 91
Martha Sonka NonPartisan 92
Oscar Ponce NonPartisan 93
Jose (Tony) Cervantes NonPartisan 94

Commissioner, Tinley Park Park District

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Marie B. Ryan NonPartisan 91
Thomas F. Mahoney NonPartisan 92
Robert P. Sanfilippo NonPartisan 93

Commissioner, Veterans Park District

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Ronald W. Boscaccy NonPartisan 91
Leonard P. Gassmann NonPartisan 92

Commissioner, Veterans Park District (Unexpired Term)

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Tracy L. Domino NonPartisan 93

Commissioner, Westchester Park District

4 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Dominic A. Luciano NonPartisan 91
Derek Gordon NonPartisan 92
Joseph N. De Falco NonPartisan 93
Steven J. Bernasek NonPartisan 94

Commissioner, Western Springs Park District

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Angelo Velliotis NonPartisan 91
Walter Knake NonPartisan 92
Christopher J. Dallavo NonPartisan 93
Arthur Frese NonPartisan 94

Commissioner, Wheeling Park District

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Sue Stein NonPartisan 91
Richard Rosen NonPartisan 92
Brian Lichtenberger NonPartisan 93
Mike Kurgan NonPartisan 94

Commissioner, Wilmette Park District

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
John J. Olvany NonPartisan 91
Darrell J. Graham NonPartisan 92
Amy Wolfe NonPartisan 93
Bryan C. Abbott NonPartisan 94

Commissioner, Wilmette Park District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
James L. Brault NonPartisan 95

Commissioner, Winnetka Park District

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Teresa Claybrook NonPartisan 91
Gerri Kahnweiler NonPartisan 92
Bradford McLane NonPartisan 93

Commissioner, Worth Park District

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Steve Werner NonPartisan 91
No Candidate NonPartisan -

Trustee, Acorn Public Library District

6 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
James J. Richmond NonPartisan 131
Paula L. Korzonek NonPartisan 132
Victoria Marie Lamm NonPartisan 133
Martin Durbin NonPartisan 134

Trustee, Alsip-Merrionette Park Public Library District

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Kevin Pickar NonPartisan 131
Robert M. Olson NonPartisan 132
Sandra Ceretto NonPartisan 133

Trustee, Alsip-Merrionette Park Public Library District (Unexpired Term)

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Lester E. Engelbrecht NonPartisan 134

Trustee, Barrington Public Library District

6 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Carolyn Welch Clifford NonPartisan 131
Barbara Pintozzi NonPartisan 132
Carrie F. Carr NonPartisan 133

Trustee, Bartlett Public Library District

6 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Thomas J. Perkins Jr. NonPartisan 131
Francine A. Byron NonPartisan 132
Ed Novak NonPartisan 133
Dave Barry NonPartisan 134

Trustee, Bedford Park Public Library District

6 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Linda J. Rackow NonPartisan 131
Dorothy Kushner NonPartisan 132
Janice Thurston NonPartisan 133

Trustee, Bedford Park Public Library District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Catherine A. Maloy NonPartisan 134

Trustee, Broadview Public Library District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
No Candidate NonPartisan -

Trustee, Broadview Public Library District

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Linda Dupree NonPartisan 131
Rahshedah Harrell NonPartisan 132
David C. Upshaw NonPartisan 133

Trustee, Crestwood Public Library District

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Susan Chillmon NonPartisan 131
Diana Koepp NonPartisan 132

Trustee, Crestwood Public Library District (Unexpired Term)

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Thomas O'Connell NonPartisan 133

Trustee, Dixmoor Public Library District

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
No Candidate NonPartisan -
No Candidate NonPartisan -
No Candidate NonPartisan -

Trustee, Dolton Public Library District

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Veronica J. Gray NonPartisan 131
Sherry Jackson NonPartisan 132

Trustee, East Hazelcrest Public Library District

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Yolanda Villanueva NonPartisan 131
Linda Daniels NonPartisan 132
Mary A. Ervin NonPartisan 133

Trustee, Eisenhower Public Library District

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Mark Kurzatkowski NonPartisan 131
Natalie K. Rothbart NonPartisan 132

Trustee, Ford Heights Public Library District

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Debra McDowell-Walker NonPartisan 131
Lera Cook NonPartisan 132
Rhonda McGregor NonPartisan 133
Adelia R. Jones NonPartisan 134
Wendell Franklin NonPartisan 135
Gala Scheard NonPartisan 136

Trustee, Frankfort Public Library District

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Jeffrey Limp NonPartisan 131
Marybeth Claypool NonPartisan 132
Cristina Ruiz NonPartisan 133
Jan Look NonPartisan 134
M. Richard (Rick) Jones NonPartisan 135
John C. Tylk NonPartisan 136

Trustee, Franklin Park Public Library District

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Francis "Frank" Grieashamer NonPartisan 131
Israel Rodriguez NonPartisan 132

Trustee, Franklin Park Public Library District (Unexpired Term)

2 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Michael Vallone NonPartisan 133
Marzena Szubart NonPartisan 134

Trustee, Gail Borden Public Library District

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Elizabeth "Beth" Kruger NonPartisan 131
Randy Hopp NonPartisan 132
Susan N. Moylan NonPartisan 133
Patricia Harkin NonPartisan 134

Trustee, Glenwood-Lynwood Public Library District

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Doranita Tyler NonPartisan 131
Eric Peters NonPartisan 132
Lois Drayer NonPartisan 133

Trustee, Grande Prairie Public Library District

6 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Lillian Lee NonPartisan 131
Jane P. Brown NonPartisan 132
No Candidate NonPartisan -

Trustee, Green Hills Public Library District

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Richard Kelleher NonPartisan 131
Noula Angelos NonPartisan 132
Stephen Culen NonPartisan 133

Trustee, Harvey Public Library District

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Barbara Fields NonPartisan 131
Donald L. Drewenski NonPartisan 132
Lorez M. Davis NonPartisan 133
Donkor Parker NonPartisan 134
Joann Nesbitt NonPartisan 135

Trustee, Hodgkins Public Library District

6 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Rose Marie Lopez NonPartisan 131
Margery Bobysud NonPartisan 132
Susan Dee Cappa NonPartisan 133

Trustee, Homewood Public Library District

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
George Edward Bouchie Jr. NonPartisan 131
Jennifer Muryn NonPartisan 132
Sara Sterbenc NonPartisan 133

Trustee, Indian Prairie Public Library District (Unexpired Term)

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
No Candidate NonPartisan -

Trustee, Indian Prairie Public Library District

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Luanne Spiros NonPartisan 131
Paul Oggerino NonPartisan 132
No Candidate NonPartisan -

Trustee, Indian Trails Public Library District

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Mary T. Christel NonPartisan 131
Louise Barnett NonPartisan 132
Henry Hackney, Jr. NonPartisan 133
No Candidate NonPartisan -

Trustee, Justice Public Library District

6 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Georgene Ksiazek NonPartisan 131
Crystal Kieffer NonPartisan 132
Ronald J. Patrick NonPartisan 133

Trustee, Kenilworth Library District

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Lisa Renaud NonPartisan 131
Amy Hulth NonPartisan 132
Jane Fraleigh NonPartisan 133
Kathryn Alexander (Kay) NonPartisan 134

Trustee, La Grange Park Public Library District

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Rachel Weaver Rivera NonPartisan 131
Danielle Johnson NonPartisan 132
No Candidate NonPartisan -

Trustee, La Grange Park Public Library District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Mary Lou Hurley NonPartisan 133

Trustee, Lemont Public Library District

2 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
No Candidate NonPartisan -
No Candidate NonPartisan -

Trustee, Lemont Public Library District

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Christine M. Hogan NonPartisan 131
Michaeline Skibinski NonPartisan 132
Patricia E. Camalliere NonPartisan 133

Trustee, Lincolnwood Public Library District

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Linda Poulsom NonPartisan 131
Bertha F. Gimbel NonPartisan 132
Pamela Stavinoga NonPartisan 133

Trustee, Maywood Public Library District

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Rose E. Mosley NonPartisan 131
Thelma C. Brunious NonPartisan 132

Trustee, Maywood Public Library District

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Jose R. Galarza Jr. NonPartisan 133

Trustee, McCook Public Library District

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Brent Danielson NonPartisan 131
No Candidate NonPartisan -

Trustee, Nancy L. McConathy Public Library District

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Gary F. Holcomb Sr. NonPartisan 131
Debra "Debbie" Williams NonPartisan 132

Trustee, Niles Public Library District

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Karen Jane Dimond NonPartisan 131
Billy J. VanCannon NonPartisan 132
Carolyn Drblik NonPartisan 133

Trustee, North Riverside Public Library District

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Jason Anthony Bianco NonPartisan 131
P.J. Folz NonPartisan 132

Trustee, North Riverside Public Library District (Unexpired Term)

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Queenella Miller NonPartisan 133
Gregory L. Gordon NonPartisan 134

Trustee, Northlake Public Library District

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Tom Mukite II NonPartisan 131
No Candidate NonPartisan -

Trustee, Orland Hills Library District

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Jeffrey Dawson NonPartisan 131
Donna Sanders NonPartisan 132
Karen Todd NonPartisan 133

Trustee, Palatine Public Library District (Unexpired Term)

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Jeanne M. Grace NonPartisan 131
Patricia Polka NonPartisan 132
Bruce Jefferson NonPartisan 133
Karen M. Reshkin NonPartisan 134

Trustee, Phoenix Public Library District

6 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Elizabeth Loggins NonPartisan 131
Martina Mahaffey NonPartisan 132
Loretta Wells NonPartisan 133

Trustee, Poplar Creek Public Library District

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Susan A Spooner NonPartisan 131
Mary Prosser NonPartisan 132

Trustee, Posen Public Library District

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
No Candidate NonPartisan -
No Candidate NonPartisan -
No Candidate NonPartisan -

Trustee, Prairie Trails Public Library District

6 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Michael Valerio NonPartisan 131
Claudia Robuck NonPartisan 132
Ann M. Trovato NonPartisan 133

Trustee, Prospect Heights Public Library District

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Merete Penick NonPartisan 131
Ralph Kendall NonPartisan 132

Trustee, Richton Park Public Library District

6 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Alicia R. Prentiss NonPartisan 131
Gina L. Middleton NonPartisan 132
No Candidate NonPartisan -

Trustee, River Grove Public Library District

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Michael A. Prokop NonPartisan 131
No Candidate NonPartisan -

Trustee, Riverdale Public Library District (Unexpired Term)

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
No Candidate NonPartisan -

Trustee, Riverdale Public Library District

6 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Patricia A. Scott NonPartisan 131
Maurice Roberts NonPartisan 132
Judy A. Wallace NonPartisan 133

Trustee, Roselle Public Library District

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Thomas W. Piorkowski NonPartisan 131
Elaine Pizzicaro NonPartisan 132
Sue Harold NonPartisan 133
Sue Ellen R. Eichholz NonPartisan 134
Concetta "Connie" Bellavia NonPartisan 135

Trustee, Schaumburg Township District Library

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Robert J. Frankel NonPartisan 131
Anita L. Forte-Scott NonPartisan 132
Ruth Jonen NonPartisan 133
Gerald Bromley NonPartisan 134

Trustee, Steger-South Chicago Heights Public Library District

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Patricia Stroube NonPartisan 131
Sandra Joyce NonPartisan 132
Katharine S. Herrman NonPartisan 133
Anne Luering NonPartisan 134
Jacquelene Stewart NonPartisan 135

Trustee, Stickney-Forest View Public Library District (Unexpired Term)

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
No Candidate NonPartisan -

Trustee, Stickney-Forest View Public Library District

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Anthony Murillo NonPartisan 131
Laura Witek NonPartisan 132

Trustee, Summit Public Library District

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
No Candidate NonPartisan -

Trustee, Summit Public Library District

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Therese Mines-Anderson NonPartisan 131
Jennifer Romero NonPartisan 132
Obdulia Hermosillo NonPartisan 133
Anthony S. Goolsby NonPartisan 134

Trustee, University Park Public Library District

6 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
James W. Young NonPartisan 131
Jewell A. Thompson NonPartisan 132
No Candidate NonPartisan -
No Candidate NonPartisan -

Trustee, William Leonard Public Library District

6 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Lula M. Fulson NonPartisan 131
James L. Hampton Sr. NonPartisan 132
James Richardson NonPartisan 133

Trustee, Wilmette Public Library District

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Arthur Haut NonPartisan 131
Ronald C. Rodgers NonPartisan 132
Michael K. Levitan NonPartisan 133
Stuart Wolf NonPartisan 134

Trustee, Winnetka-Northfield Public Library District

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
William D. Frazier NonPartisan 131
Joseph McGowan NonPartisan 132
Jennifer Merlin NonPartisan 133
Laurie Petersen NonPartisan 134

Trustee, Worth Public Library District

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
No Candidate NonPartisan -

Trustee, Worth Public Library District

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Kevin L. Ryan NonPartisan 131
No Candidate NonPartisan -

Board Member, Community Consolidated School District 15

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Matthew Lyons NonPartisan 141
Jennifer Zold NonPartisan 142
Donna Johnson NonPartisan 143
Ramnath Cidambi NonPartisan 144
Margaret (Peggy) Babcock NonPartisan 145
Abdul Javid NonPartisan 146
Richard L. Bokor NonPartisan 147
James G. Ekeberg NonPartisan 148
David W. Seiffert NonPartisan 149

Board Member, Community Consolidated School District 21

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Bill Harrison NonPartisan 141
Phil Pritzker NonPartisan 142
Debbi McAtee NonPartisan 143
Kelly Beerheide NonPartisan 144
Arlen Gould NonPartisan 145

Board Member, Prospect Heights School District 23

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Martha Olsen NonPartisan 141
Jeff Bowes NonPartisan 142
Judith A. Zimmerman NonPartisan 143

Board Member, Arlington Heights School District 25

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Denise Glasgow NonPartisan 141
Herb Ruterschmidt NonPartisan 142
Richard Olejniczak NonPartisan 143
David Page NonPartisan 144
Philip N. Crusius NonPartisan 145

Board Member, River Trails School District 26

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Julia Nemcek NonPartisan 141
Dan Miller NonPartisan 142
Kathleen Beck NonPartisan 143
Rathna Koka NonPartisan 144
Scott G. Breiler NonPartisan 145

Board Member, Northbrook School District 27

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Edwin L. Feld NonPartisan 141
Laurie Garber-Amram NonPartisan 142
Helen M. Melnick NonPartisan 143
Jamie B. Werhane NonPartisan 144

Board Member, Northbrook School District 28

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Anthony J. Forchetti NonPartisan 141
Michael J. Gilmore NonPartisan 142
Louis F. Gross NonPartisan 143
Joshua L. Prober NonPartisan 144

Board Member, Sunset Ridge School District 29

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Timothy J Engling NonPartisan 141
Debbie Papas NonPartisan 142
Douglas Warshauer NonPartisan 143

Board Member, Northbrook/Glenview School District 30

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Ursula Sedlak NonPartisan 141
Frederick F. Sloneker NonPartisan 142
Donald Feinstein NonPartisan 143
Karen M. Roloff NonPartisan 144
Kenneth A. Spero NonPartisan 145

Board Member, West Northfield School District 31

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Robert H. Resis NonPartisan 141
No Candidate NonPartisan -
No Candidate NonPartisan -
No Candidate NonPartisan -

Board Member, Glenview Community Consolidated School District 34

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
John (Jack) Murphy NonPartisan 141
Chris Northwick NonPartisan 142
Catherine Russe NonPartisan 143

Board Member, Glencoe School District 35 (Unexpired Term)

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Nancy Shaw NonPartisan 141

Board Member, Glencoe School District 35

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Julie Ackerman NonPartisan 142
Edward Chez NonPartisan 143
Steven Fradkin NonPartisan 144
Marc Glucksman NonPartisan 145
Robert Bailey NonPartisan 146

Board Member, Winnetka School District 36

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Kendra Nichols Wallace NonPartisan 141
Dana Fattore Crumley NonPartisan 142
Betsy Owens NonPartisan 143

Board Member, Avoca School District 37 (Unexpired Term)

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Sheryl A. Swibel NonPartisan 141

Board Member, Avoca School District 37

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
William S. Bazianos NonPartisan 142
Jeffrey A. Greengoss NonPartisan 143
Rosanne Ullman NonPartisan 144
Rick Zelinsky NonPartisan 145

Board Member, Kenilworth School District 38

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Timothy Kollar NonPartisan 141
Patrick Scott Wallace NonPartisan 142
Suzanne Nelson NonPartisan 143
Stacey Van Metre NonPartisan 144

Board Member, Wilmette School District 39

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Jasmine Hauser NonPartisan 141
Kimberly W. Alcantara NonPartisan 142
John M. Flanagin NonPartisan 143
Mark Steen NonPartisan 144
Cynthia Levine NonPartisan 145

Board Member, Schaumburg Community Consolidated School District 54

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Margaret M. Peggy Brothman NonPartisan 141
Karen Strykowski NonPartisan 142
Charlotte Kegarise NonPartisan 143
Teresa Huber NonPartisan 144

Board Member, Mount Prospect School District 57

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Sann Knipple NonPartisan 141
Eileen B. Kowalczyk NonPartisan 142
Karen L. Nejdl NonPartisan 143
No Candidate NonPartisan -

Board Member, Community Consolidated School District 59 (Unexpired Term)

2 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Barbara J Somogyi NonPartisan 141
Seana McPherson NonPartisan 142
John W Strzelecki NonPartisan 143

Board Member, Community Consolidated School District 59

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Karen Osmanski NonPartisan 144
Mardell B Schumacher NonPartisan 145
Janice A Krinsky NonPartisan 146
Sharon Roberts NonPartisan 147

Board Member, Des Plaines Community Consolidated School District 62

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Stephanie Chambers-Duckmann NonPartisan 141
Ronald J. Burton NonPartisan 142
James G. Poskozim NonPartisan 143
No Candidate NonPartisan -

Board Member, East Maine School District 63

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Zeev Walny NonPartisan 141
Sheila Urban NonPartisan 142
Walter Gluzkin NonPartisan 143
Krystal Zec NonPartisan 144
Alexandra Brook NonPartisan 145

Board Member, Community Consolidated School District 64

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Terry L. Cameron NonPartisan 141
Rick Van Roeyen NonPartisan 142
Scott Zimmerman NonPartisan 143
Vicki Lee NonPartisan 144
Benjamin Seib NonPartisan 145
Dathan Paterno NonPartisan 146

Board Member, Evanston/Skokie School District 65

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Claudia Garrison NonPartisan 141
Candance Chow NonPartisan 142
Tracy Quattrocki NonPartisan 143
Sunith Kartha NonPartisan 144

Board Member, Golf School District 67

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Jeffrey S. Gwozdz NonPartisan 141
Richard A. Toth NonPartisan 142
Thomas G. Sikoral NonPartisan 143
Ashwini Kumar NonPartisan 144

Board Member, Skokie School District 68

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Todd Fingerman NonPartisan 141
Mark Weil NonPartisan 142
Una McGeough NonPartisan 143
Amy Anson NonPartisan 144

Board Member, Skokie School District 69

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Steve Dembo NonPartisan 141
Terri Lefler NonPartisan 142
Felicia Holtz NonPartisan 143
Jennifer A. Waters NonPartisan 144

Board Member, Morton Grove School District 70

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Aneta Greiner NonPartisan 141
Wayne Youkhana NonPartisan 142
Leah Kintner NonPartisan 143
No Candidate NonPartisan -

Board Member, Niles Elementary School District 71

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Matthew Holbrook NonPartisan 141
Jill A. Astbury Brocar NonPartisan 142
Matt Glancy NonPartisan 143
No Candidate NonPartisan -

Board Member, Fairview School District 72

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Jeff Brill NonPartisan 141
Vicki Goldberg NonPartisan 142
John A. Del Genio NonPartisan 143
Mark Sproat NonPartisan 144
Glenn E. Bianchi NonPartisan 145
Petar Gataric, Jr. NonPartisan 146

Board Member, East Prairie School District 73

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Amy Steinhauer NonPartisan 141
Atanu Das NonPartisan 142
Richard W. Evonitz NonPartisan 143
No Candidate NonPartisan -

Board Member, Skokie School District 73.5 (Unexpired Term)

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Katherine Lockerby NonPartisan 141

Board Member, Skokie School District 73.5

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Gary Dolinko NonPartisan 142
Mark Goldberg NonPartisan 143
Charlene Abraham NonPartisan 144
Sally A. Graham NonPartisan 145
Natalie Izquierdo Tsagaroulis NonPartisan 146

Board Member, Lincolnwood School District 74 (Unexpired Term)

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Georjean Hlepas Nickell NonPartisan 141

Board Member, Lincolnwood School District 74

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
John P. Vranas NonPartisan 142
Scott L. Anderson NonPartisan 143
Kathryn O'Brien NonPartisan 144
Kevin T. Daly NonPartisan 145
Meeta Vakil NonPartisan 146
Mahmood Khan NonPartisan 147

Board Member, Rosemont School District 78

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Shelly C. Anderson NonPartisan 141
David D. Houston NonPartisan 142
Dolores Wilson NonPartisan 143

Board Member, Pennoyer School District 79

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Michael Malusa NonPartisan 141
No Candidate NonPartisan -
No Candidate NonPartisan -

Board Member, Norridge School District 80

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Christian Giacalone NonPartisan 141
Pasquale Biondo NonPartisan 142
Patricia R. Mann NonPartisan 143
Cynthia Stec NonPartisan 144

Board Member, Schiller Park School District 81

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
David C. Stachura NonPartisan 141
Tina Marie Ewanio NonPartisan 142
John Kowalski NonPartisan 143
Terence Doody NonPartisan 144
Eric Blomquist NonPartisan 145
Allison M. Downs NonPartisan 146
Kay Frey NonPartisan 147
Antonio Vera NonPartisan 148

Board Member, Mannheim School District 83

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Octavio Cordero NonPartisan 141

Board Member, Mannheim School District 83

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Francine Patti NonPartisan 142
Nancy Jo Tobin NonPartisan 143
Humberto Chaidez NonPartisan 144
Mary Lou Stefanski NonPartisan 145

Board Member, Franklin Park School District 84

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Michael Special NonPartisan 141
Antoinette Garrett NonPartisan 142
Lori Thomas NonPartisan 143
Antoinette Cronin NonPartisan 144

Board Member, Rhodes School District 84.5

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Amanda Hernandez NonPartisan 141
Janice L Roeder NonPartisan 142
Antonina White NonPartisan 143
Jorge Trujillo NonPartisan 144

Board Member, River Grove School District 85 1/2

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Marlene Flahaven NonPartisan 141
Michael L. Konwinski NonPartisan 142
Ruth Johnson NonPartisan 143
Roger Glass NonPartisan 144
Lauren A. Reeves NonPartisan 145

Board Member, Union Ridge School District 86

6 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Donald Crivlare NonPartisan 141
Jeffrey Rasche NonPartisan 142
Andy Clemente NonPartisan 143

Board Member, Berkeley School District 87

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Margaret "Peg" O'Connell NonPartisan 141
James M. Pauletto NonPartisan 142
Loretta "Lorrie" Janes NonPartisan 143
Carlos G. Chavez NonPartisan 144

Board Member, Bellwood School District 88

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
William J. Bijou, Jr. NonPartisan 141
Dorothy C. Smith NonPartisan 142
Katie S. Ross NonPartisan 143
Marilyn A. Thurman NonPartisan 144

Board Member, Maywood-Melrose Park-Broadview School District 89

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Loretta Gustello NonPartisan 141
Veronica Bonilla-Lopez NonPartisan 142
Regina Rivers NonPartisan 143
John E. Boyd NonPartisan 144
Samuel Valtierrez NonPartisan 145

Board Member, River Forest School District 90

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Roman A. Ebert IV NonPartisan 141
David H. Latham NonPartisan 142
Patrick J. Meyer NonPartisan 143
Teresa Peavy NonPartisan 144
Anne Gottlieb NonPartisan 145

Board Member, Forest Park School District 91

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Mary Win Connor NonPartisan 141
Rafael Rosa NonPartisan 142
Thomas Bradley Keefner NonPartisan 143
Brian Moritz NonPartisan 144
Michael J. O'Connor NonPartisan 145
Eric Connor NonPartisan 146

Board Member, Lindop School District 92

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Trence Perry NonPartisan 141
Tonya Taylor NonPartisan 142
Andrew Rouse Sr. NonPartisan 143
Penny Williams-Wolford NonPartisan 144
Tamara Whitfield NonPartisan 145

Board Member, Westchester School District 92 1/2

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Becky Lasky NonPartisan 141
Donald Slager NonPartisan 142
Zachary Bradford NonPartisan 143
Katherine M. Ryan NonPartisan 144
Daniel Joyce NonPartisan 145

Board Member, Hillside School District 93

4 Year Term, Vote For 5
Candidate Name Party Ballot #
Terry Morgan NonPartisan 141
Karen Slater NonPartisan 142
Terisa Fitzpatrick NonPartisan 143
Chrystal Barthold NonPartisan 144
William A. Boone III NonPartisan 145
Jennifer Owens NonPartisan 146
Cherese L. Pierce NonPartisan 147

Board Member, Komarek School District 94

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Al Sarro NonPartisan 141
Gina Sierra NonPartisan 142
Martin DeLeonardis NonPartisan 143

Board Member, Brookfield-La Grange Park School District 95 (Unexpired Term)

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
John LaBarbera NonPartisan 141

Board Member, Brookfield-La Grange Park School District 95

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Brian Conroy NonPartisan 142
Barbara Garvey NonPartisan 143
Brian Elwart NonPartisan 144
Pasquale J. (Pat) Speziale NonPartisan 145
Michelle Maggos NonPartisan 146
Rebecca Zoltoski NonPartisan 147

Board Member, Riverside School District 96

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Jennifer Mundt Leimberer NonPartisan 141
Mary Ellen Meindl NonPartisan 142
Lisa Gaynor NonPartisan 143
Rachel Marrello NonPartisan 144
Mary Rose Mangia NonPartisan 145
Randy Brockway NonPartisan 146

Board Member, Oak Park School District 97

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Amy Muran Felton NonPartisan 141
Graham Y. Brisben NonPartisan 142
James A. Gates NonPartisan 143

Board Member, Berwyn North School District 98

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Adam Mounce NonPartisan 141
Cristy L. Demes NonPartisan 142
Barbara D. Krause NonPartisan 143
Marybeth Arenella NonPartisan 144
Elizabeth E. Cuevas NonPartisan 145
Joel Rhea NonPartisan 146

Board Member, Cicero School District 99

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Lawrence S. "Larry" Polk NonPartisan 141
Graciela Segura NonPartisan 142
Jorge M. Rueda NonPartisan 143
Alice Couch NonPartisan 144
Andrea Flores NonPartisan 145
John Karlos Lechuga NonPartisan 146
Gustavo Gonzalez NonPartisan 147

Board Member, South Berwyn School District 100

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Joanne D. Zendol NonPartisan 141
Dawn Rinehart NonPartisan 142
James E. Swicionis NonPartisan 143
Deanna L. Durica NonPartisan 144
Robert W. Pauly NonPartisan 145

Board Member, Western Springs School District 101

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Karen O. Gibbs NonPartisan 141
Lisa Garvin NonPartisan 142
Brian K. Spears NonPartisan 143
Charles L. Mudd Jr. NonPartisan 144
Elizabeth Shannon Reedy NonPartisan 145
Michael J. Johnson NonPartisan 146
Julie A. O'Connor NonPartisan 147

Board Member, La Grange School District 102

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Martin G. Rodgers NonPartisan 141
Stephen F. Kudia NonPartisan 142
Anne Rebecca Davies NonPartisan 143

Board Member, Lyons Elementary School District 103

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Sharon Anderson NonPartisan 141
Mark Camasta NonPartisan 142
Kristopher S. Hanus NonPartisan 143

Board Member, Summit School District 104

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Christopher Gilligan NonPartisan 141
Joseph Lupo NonPartisan 142
Donald R. Johnstone NonPartisan 143
Sergio A. Garcia NonPartisan 144
Frank Geraci NonPartisan 145
William H. Green II NonPartisan 146
Theresa M. Baricovich NonPartisan 147

Board Member, LaGrange Elementary School District 105

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Virginia Kogen NonPartisan 141

Board Member, LaGrange Elementary School District 105

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
David Herndon NonPartisan 142
Kristine Lonsway NonPartisan 143
Robert D. Webb NonPartisan 144
Eileen R. Tucker NonPartisan 145

Board Member, La Grange Highlands School District 106

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
John F. Corcoran NonPartisan 141
Laurine A. Scheer NonPartisan 142
Natalie M. Watkins NonPartisan 143
Christopher Johnson NonPartisan 144
Dan R. Dolgner NonPartisan 145
Michael J. Dickman NonPartisan 146

Board Member, Pleasantdale School District 107

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Mark Mirabile NonPartisan 141
Kimberly Barker NonPartisan 142
Douglas J. Gilman NonPartisan 143
Gregory M. Sengpiel NonPartisan 144
Kristin Violante NonPartisan 145
Michael Hawbaker NonPartisan 146

Board Member, Willow Springs School District 108

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
David A. Kent NonPartisan 141
Mary Ellen Weeg NonPartisan 142
Douglas R. Ciota NonPartisan 143
Ellen Malecki NonPartisan 144

Board Member, Indian Springs School District 109 (Unexpired Term)

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Sherry L. Pavel NonPartisan 141

Board Member, Indian Springs School District 109

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Doris Jean Derting NonPartisan 142
Gary B. Crossman NonPartisan 143
James J. Loughlin, II NonPartisan 144
Stacey E. Ziccardi NonPartisan 145

Board Member, Central Stickney School District 110

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Angel Diaz NonPartisan 141
Carlos Torres NonPartisan 142
Joseph D. Tober NonPartisan 143
Chris Passmann NonPartisan 144
Rose (Freeman) Navarro NonPartisan 145

Board Member, Burbank School District 111

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Danette Williams NonPartisan 141
David Allen Kasper NonPartisan 142
Steven Ficker NonPartisan 143
Mario C. Ellis NonPartisan 144
Carleen Skowronski NonPartisan 145

Board Member, Lemont-Bromberek Combined School District 113A

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
David Deitemyer NonPartisan 141
Michael Clausen NonPartisan 142
Brian Bushnell NonPartisan 143
Susan Petrarca NonPartisan 144
Patrick M. Kerrigan II NonPartisan 145

Board Member, North Palos School District 117

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Ronald Moran NonPartisan 141
Deborah Groark NonPartisan 142
Chris Slowik NonPartisan 143
No Candidate NonPartisan -

Board Member, Palos Community Consolidated School District 118

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Catherine Maier NonPartisan 141
Lawrence E. Mish NonPartisan 142
Meredith M. Marran NonPartisan 143
John Faustino NonPartisan 144
Katie Thomason NonPartisan 145

Board Member, Ridgeland School District 122

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
David Lis NonPartisan 141
Steven Niceforo NonPartisan 142
Christine Glader-Wendt NonPartisan 143
Pat Pulver NonPartisan 144

Board Member, Oak Lawn-Hometown School District 123

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Richard J. Mason NonPartisan 141
Jay M. Lurquin NonPartisan 142
Brian Nichols NonPartisan 143
Peter DeRousse NonPartisan 144

Board Member, Evergreen Park School District 124

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Julie Egan NonPartisan 141
Mary K. Pniewski NonPartisan 142
Raymond Robert Richter NonPartisan 143
No Candidate NonPartisan -

Board Member, Atwood Heights School District 125

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Patrick Knytych NonPartisan 141

Board Member, Atwood Heights School District 125

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Christine B Lanz NonPartisan 142
David Everett NonPartisan 143
Kathleen R. Yanke NonPartisan 144
Candace Frech NonPartisan 145

Board Member, Alsip, Hazelgreen & Oak Lawn School District 126

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Therese Zaker NonPartisan 141
Bryan McLawhorn NonPartisan 142
Lori Ann Pierce NonPartisan 143
Marigrace C. Sinnott-Snooks NonPartisan 144

Board Member, Worth School District 127

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Danette M. Keeler NonPartisan 141
Drew Sernus NonPartisan 142
Vince Flores NonPartisan 143
No Candidate NonPartisan -

Board Member, Chicago Ridge School District 127 1/2 (Unexpired Term)

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Cindy Koschetz NonPartisan 141

Board Member, Chicago Ridge School District 127 1/2

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Gregory E. Hillman NonPartisan 142
No Candidate NonPartisan -
No Candidate NonPartisan -
No Candidate NonPartisan -

Board Member, Palos Heights School District 128

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Deborah A. Yerkes NonPartisan 141
Jennifer Bylut NonPartisan 142
Joseph M. Haberkorn, Jr. NonPartisan 143
Joshua Haberkorn NonPartisan 144

Board Member, Cook County School District 130

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Lynne O. Arendziak NonPartisan 141
Michael Jacobson NonPartisan 142
Steven Cheversia NonPartisan 143
Grace Bell NonPartisan 144
Alicia Ramirez NonPartisan 145
Adele F. Sharp NonPartisan 146
Tiffany S. Robinson NonPartisan 147

Board Member, Calumet Public School District 132

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Abe Wilson NonPartisan 141
William Connor NonPartisan 142
Barbara Thomas NonPartisan 143
Karen Ivey NonPartisan 144
Traci Gamble NonPartisan 145
Janice Harrison NonPartisan 146
Lavell Rucker NonPartisan 147

Board Member, General George S. Patton School District 133 (Unexpired Term)

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
No Candidate NonPartisan -

Board Member, General George S. Patton School District 133

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Louis "Lou" Peyton NonPartisan 141
Sherrell Morgan-Drew NonPartisan 142
No Candidate NonPartisan -

Board Member, Orland School District 135

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Sandra J. Kulak NonPartisan 141
Laura S. Berry NonPartisan 142
Michael R. Maratea NonPartisan 143
Ann M. Gentile NonPartisan 144
Nathan R. Jaisingh NonPartisan 145
Michael F. Carroll NonPartisan 146
Mary A. Bragg NonPartisan 147
Tom Cunningham NonPartisan 148

Board Member, Kirby School District 140

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
John Mirecki, Sr. NonPartisan 141
Thomas J. Martelli NonPartisan 142
Carol DeMicheal NonPartisan 143
John T. Lutz NonPartisan 144
Andrew Leoni NonPartisan 145

Board Member, Forest Ridge School District 142

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Malgorzata "Margaret" Raczka NonPartisan 141
Joseph Bittner NonPartisan 142
Gerard Curran NonPartisan 143
Nancy Hullinger NonPartisan 144
John M. Doolin NonPartisan 145

Board Member, Midlothian School District 143

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Laura E. Gunaka NonPartisan 141
Cheryl Anne Grant NonPartisan 142
Tiffany Oganovich NonPartisan 143
Sharlene Innocenti NonPartisan 144

Board Member, Posen-Robbins School District 143 1/2

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Kathy Novak NonPartisan 141
Liz Ortiz NonPartisan 142
Denise Vulgamott NonPartisan 143

Board Member, Prairie Hills Elementary School District 144

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Gregory Jackson NonPartisan 141
Elaine Walker NonPartisan 142
Sharron Davis NonPartisan 143
Yvette Harris-Black NonPartisan 144
Sarah B. Hamm NonPartisan 145
Kim Javier-McCall NonPartisan 146

Board Member, Arbor Park School District 145

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Tina Moslander NonPartisan 141
Rajeev K. Pillai NonPartisan 142
Laura Andersen NonPartisan 143
Maryann Ing NonPartisan 144

Board Member, Community Consolidated School District 146

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Amy Connolly NonPartisan 141
Timothy D. Frederickson NonPartisan 142
Julie Jackson NonPartisan 143
Denis Ryan NonPartisan 144
John J. Carey NonPartisan 145
Vincent J. Aiello NonPartisan 146

Board Member, West Harvey-Dixmoor School District 147

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Katie Jackson Booker NonPartisan 141
Mable Chapman NonPartisan 142
Pamela Cudjo-Kelly NonPartisan 143
Bonnie Rateree NonPartisan 144

Board Member, Dolton School District 148

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Kim Adkins NonPartisan 141
Pamela L. Gibson NonPartisan 142
William F. Gunter Jr. NonPartisan 143
Ernesto E. Mickens Jr. NonPartisan 144
Zandra Harris NonPartisan 145
Joyce J. Jackson NonPartisan 146
Valencia Wooten NonPartisan 147

Board Member, Dolton School District 149

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Bertha L. Jolly NonPartisan 141
Lolita Crisler-Liggons NonPartisan 142
Pamela Eldridge NonPartisan 143

Board Member, South Holland School District 150

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Pamela Tucker NonPartisan 141
Sherie Nunnally NonPartisan 142
Nina Graham NonPartisan 143

Board Member, South Holland School District 151

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Patrice Burton NonPartisan 141
Michael L. Nylen NonPartisan 142
Victor Jones NonPartisan 143
Lanell Gilbert NonPartisan 144

Board Member, Harvey School District 152

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Gloria J. Johnson NonPartisan 141
Betty J. Johnson NonPartisan 142
Linda M. Hawkins NonPartisan 143
Dontrail Evans NonPartisan 144
Kisha E. McCaskill NonPartisan 145
Christopher J. Clark NonPartisan 146
James Thigpen NonPartisan 147
Joyce Kellogg-Weaver NonPartisan 148

Board Member, Hazel Crest School District 152 1/2

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Dean W. Barnett NonPartisan 141
Gertrude Rucker NonPartisan 142
Veronica Jackson NonPartisan 143
Heldia Richardson NonPartisan 144

Board Member, Homewood School District 153 (Unexpired Term)

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Alexander Z. Bosch NonPartisan 141

Board Member, Homewood School District 153

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Gregory V. Lawrence NonPartisan 142
Deborah Smith Havighorst NonPartisan 143
Shelly F. Marks NonPartisan 144

Board Member, Thornton School District 154 (Unexpired Term)

2 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Amy Potwin NonPartisan 141
Melissa M. Gesswein NonPartisan 142

Board Member, Thornton School District 154

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Kathy Dejnowski NonPartisan 143
Trinette L. McCrary NonPartisan 144
Kimberly Buczkowski NonPartisan 145

Board Member, Burnham School District 154 1/2

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Denise Bryant NonPartisan 141
MaryEllen Uribe NonPartisan 142
Maria G. Aguado NonPartisan 143
No Candidate NonPartisan -

Board Member, Calumet City School District 155

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Stanley R. Long NonPartisan 141
Guadalupe Brantley NonPartisan 142
Teresa Kic NonPartisan 143
Robert J. Oswald NonPartisan 144

Board Member, Lincoln School District 156

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Rosalyn Hathorn NonPartisan 141
Valencia E. Ross NonPartisan 142
DuRae Fletcher NonPartisan 143
Donald Duncan NonPartisan 144
Vanessa Hatcher NonPartisan 145

Board Member, Hoover Schrum Memorial School District 157

4 Year Term, Vote For 5
Candidate Name Party Ballot #
Tonya Reed NonPartisan 141
Annie M. Wade NonPartisan 142
Charles A. Garcia NonPartisan 143
Eric D. Gibson NonPartisan 144
No Candidate NonPartisan -

Board Member, Lansing School District 158

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Robert Bonifazi NonPartisan 141

Board Member, Lansing School District 158

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Suzanne Long NonPartisan 142
Robert L. Wood NonPartisan 143
Chuck Taylor NonPartisan 144
Jeffry Kiester NonPartisan 145
Brian Stewart NonPartisan 146
Thomas McSwiggan NonPartisan 147
Jeff A. Zupan NonPartisan 148

Board Member, Elementary School District 159

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Carolyn L. Owens NonPartisan 141
Aginah M. Muhammad NonPartisan 142
Eleanor Byrd NonPartisan 143
Traycee L. Fox NonPartisan 144
Courtney P. Alexander NonPartisan 145
Aliza R. Roy NonPartisan 146
Asia Norwood NonPartisan 147

Board Member, Country Club Hills School District 160

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Monique Thurman NonPartisan 141
J. Kay Giles NonPartisan 142
Helen McClelland NonPartisan 143
Jacqueline Doss NonPartisan 144
Barbara Swain NonPartisan 145
Natalie R. Valentine NonPartisan 146

Board Member, Flossmoor School District 161

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Timijanel Boyd Odom NonPartisan 141
Christine Johnson Marks NonPartisan 142
Stephen M. Paredes NonPartisan 143
Shelley Amuh NonPartisan 144
Lisa M. Harrell NonPartisan 145

Board Member, Matteson School District 162

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Sandi Gordon NonPartisan 141
Evelyn Green NonPartisan 142
Felix C. Simpkins NonPartisan 143
Kevin D. Murphy NonPartisan 144

Board Member, Park Forest School District 163

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Jacqueline Jordan NonPartisan 141
Walter "JR" White NonPartisan 142
Tammi Braxton NonPartisan 143
Allison R. McCray NonPartisan 144
Ronald Martin NonPartisan 145
Lance L. Jefferson NonPartisan 146
Melvin Pumphrey NonPartisan 147
Margaret McDannel NonPartisan 148

Board Member, Brookwood School District 167

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Roslon Seals NonPartisan 141
Carl B. Smith NonPartisan 142
Janice L. Barry NonPartisan 143
Arthur F. Taylor NonPartisan 144
Deborah Birmingham NonPartisan 145
Anthony Newsom NonPartisan 146
Cynthia Pettis NonPartisan 147

Board Member, Community Consolidated School District 168

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Aisha El-Amin NonPartisan 141

Board Member, Community Consolidated School District 168

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Jimo A. Kasali NonPartisan 142
Mary E. Howard NonPartisan 143
Deloris A. Green NonPartisan 144
Melvin Stevenson NonPartisan 145
Maxine Towers NonPartisan 146

Board Member, Ford Heights School District 169

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Adelia R. Jones NonPartisan 141
Wilbon L. Perry NonPartisan 142
Samuel J. Lawrence, III NonPartisan 143
G.T. Coleman NonPartisan 144
Lera Cook NonPartisan 145
Shawn Taylor, Sr. NonPartisan 146
Victoria Hayslett NonPartisan 147
Joe Louis Sherman NonPartisan 148

Board Member, Chicago Heights School District 170

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
James C "Jimmy" Cordes NonPartisan 141
Don Garcia NonPartisan 142
Richard A. Karwowski NonPartisan 143
Nicole Sanders NonPartisan 144

Board Member, Sunnybrook School District 171

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
David Lopez NonPartisan 141
Solomon Davis Jr. NonPartisan 142
No Candidate NonPartisan -
No Candidate NonPartisan -

Board Member, Sandridge School District No 172

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Jerry Walstra NonPartisan 141
Robert A. Chancellor NonPartisan 142
Kimberly M. Grivakis NonPartisan 143
Jonathan Diaz NonPartisan 144

Board Member, Community Consolidated School District 181

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Jill Vorobiev NonPartisan 141
Gary Clarin NonPartisan 142
Mridu Garg NonPartisan 143
Richard Fitzgerald NonPartisan 144
Sarah Lewensohn NonPartisan 145

Board Member, Steger School District 194

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Sue Finnin-Edwards NonPartisan 141
John Geraci NonPartisan 142
Michele Helsel NonPartisan 143
Debra Page NonPartisan 144

Board Member, Hinsdale Township High School District 86

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Claudia D. Manley NonPartisan 161
Victor M. Casini NonPartisan 162
Dennis A. Brennan NonPartisan 163
Deirdre "DeeDee" Gorgol NonPartisan 164
Kay S. Gallo NonPartisan 165
Roseanne Rosenthal NonPartisan 166
Edward A. Corcoran NonPartisan 167
Roger J. Kempa NonPartisan 168

Board Member, Oak Park and River Forest High School District 200

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Jackie Moore NonPartisan 161
Jeff Weissglass NonPartisan 162
Thomas F. Cofsky NonPartisan 163
Steven Gevinson NonPartisan 164
Steven R. Nations NonPartisan 165
Beatrice Fung NonPartisan 166
Barb Langer NonPartisan 167
Melanie McQueen NonPartisan 169
David Perkovich NonPartisan 170
Eric E. Davis NonPartisan 171
Julie MacCarthy NonPartisan 172
John B. Bokum Jr. NonPartisan 173
Terry Finnegan NonPartisan 174

Board Member, J. Sterling Morton High School District 201

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Jessica Jaramillo-Flores NonPartisan 161
Kasumba "Kal" Lwanga NonPartisan 162
Margaret A. Kelly NonPartisan 163
Joseph E. Keating NonPartisan 164
Cathleen "Catie" Sullivan NonPartisan 165
Rita Maniotis NonPartisan 166
Shantel Suarez NonPartisan 167
William David Gentile NonPartisan 168
Elida Ortiz NonPartisan 169
Diana Garcia NonPartisan 170
Ramon Perez NonPartisan 171

Board Member, Evanston Township High School District 202

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Bill Geiger NonPartisan 161
Gretchen Livingston NonPartisan 162
Doug Holt NonPartisan 163
Elena Garcia Ansani NonPartisan 164
Andrew J. Bezaitis NonPartisan 165
Patricia Savage-Williams NonPartisan 166
Deborah Graham NonPartisan 167
Casey Miller NonPartisan 168

Board Member, New Trier Township High School District 203

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
John Myefski NonPartisan 161
Gregory J. Robitaille NonPartisan 162
F. Malcolm Harris NonPartisan 163
Alan R. Dolinko NonPartisan 164

Board Member, Lyons Township High School District 204

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Thomas W. Cushing NonPartisan 161
Todd Shapiro NonPartisan 162
George R. Dougherty NonPartisan 163
Mark N. Pera NonPartisan 164

Board Member, Thornton Township High School District 205

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Kenneth "Kenny" Williams NonPartisan 159
Judith N. Gibbs NonPartisan 160
Leotis D. Swopes NonPartisan 161
Bernadette Lawrence NonPartisan 162
Lauren Green NonPartisan 163
Arthur T. Burton NonPartisan 164
Ray C. Banks NonPartisan 165
Myrtis J. Brown NonPartisan 166
Keith Price NonPartisan 167
Lonnie M. Clemmons NonPartisan 168
Annette Odneal NonPartisan 169

Board Member, Bloom Township High School District 206

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Henry Drake NonPartisan 161
Anthony Murphy NonPartisan 162
Karen King NonPartisan 163

Board Member, Maine Township High School District 207 (Unexpired Term)

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Eric Scott Leys NonPartisan 161

Board Member, Maine Township High School District 207

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Jeffrey S. Spero NonPartisan 162
Jin Lee NonPartisan 163
Eldon E. Burk NonPartisan 164
Mary C. Childers NonPartisan 165
Sean M. Story NonPartisan 166
Carla R. Owen NonPartisan 167
Margaret C. McGrath NonPartisan 168

Board Member, Riverside-Brookfield High School District 208

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Charles F. Snyder NonPartisan 161
Edward C. Jepson, Jr. NonPartisan 162
Matthew Sinde Jr. NonPartisan 163
Michael J. Welch NonPartisan 164
Joseph E. Wanner NonPartisan 165
James E. Landahl NonPartisan 166

Board Member, Proviso Township High School District 209

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Kevin R. McDermott NonPartisan 161
Teresa D. McKelvy NonPartisan 162
Brian Cross NonPartisan 163
Daniel J. Adams NonPartisan 164
Jorie Wright NonPartisan 165
Arbdella "Della" Patterson NonPartisan 166

Board Member, Lemont Township High School District 210

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Michael J. Kardas, Sr. NonPartisan 161
George J. Rimbo NonPartisan 162
Michael G. Shackel NonPartisan 163

Board Member, Township High School District 211

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Robert J. LeFevre, Jr. NonPartisan 161
Anna Klimkowicz NonPartisan 162
Roman G. Golash NonPartisan 163
Mike Scharringhausen NonPartisan 164
Edward M. Yung NonPartisan 165

Board Member, Leyden High School District 212

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Gloria Murawska NonPartisan 161
Gregory T. Ignoffo NonPartisan 162
James A. Lima NonPartisan 163

Board Member, Township High School District 214

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Miriam (Mimi) Cooper Spickard NonPartisan 161
James Perkins NonPartisan 162
Todd Younger NonPartisan 163
Mark Hineman NonPartisan 164

Board Member, Thornton Fractional Township High School District 215

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Richard C. Dust NonPartisan 161
LeeAnn Revis NonPartisan 162
Roger Yochem NonPartisan 163
Jose L. "Joe" DelReal NonPartisan 164

Board Member, Argo Community High School District 217

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Nicholas H. Caprio NonPartisan 161
William A. Parra, Jr. NonPartisan 162
Karen J. Wasko NonPartisan 163
Dallis Anderson, Jr. NonPartisan 164
David Harris NonPartisan 165
Timothy Willis NonPartisan 166

Board Member, High School District 218, District 2

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Karen A. Burmeister NonPartisan 181

Board Member, High School District 218, District 3

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Randall E. Heuser NonPartisan 181

Board Member, High School District 218, District 4

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Thomas F. Kosowski NonPartisan 181

Board Member, High School District 218, District 6 (Unexpired Term)

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Donald F. Pratl NonPartisan 181

Board Member, High School District 218, District 7

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Larry Harris NonPartisan 181

Board Member, Niles Township High School District 219

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Robert A. Silverman NonPartisan 161
Ruth Klint NonPartisan 162
Lynda G. Smith NonPartisan 163

Board Member, Reavis High School District 220

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Ted Arnold NonPartisan 161
Andrea (Andi) Creger NonPartisan 162
Mary A. Cook NonPartisan 163
James R. Higgins NonPartisan 164

Board Member, Northfield Township High School District 225

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Bruce Doughty NonPartisan 161
Scott Martin NonPartisan 162
Karen Stang Hanley NonPartisan 163
Cindy Wilkas NonPartisan 164

Board Member, Rich Township High School District 227

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
David E. Morgan NonPartisan 161
Delores Woods NonPartisan 162
Betty J. Owens NonPartisan 163
Antoine Bass NonPartisan 164
Geneka N. Whitaker NonPartisan 165
Michael A. Holmes NonPartisan 166
Eddie L. Fisher NonPartisan 167
Komaa Mnyofu NonPartisan 168
Linda Jenkins NonPartisan 169
Quintella Bounds NonPartisan 170

Board Member, Bremen Community High School District 228

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Larry Canning NonPartisan 161
Evelyn M. Gleason NonPartisan 162
Deborah Stearns NonPartisan 163
Java M. Rogers NonPartisan 164
Leslie Joy Jones NonPartisan 165
Marc A. Turner NonPartisan 166

Board Member, Oak Lawn Community High School District 229

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
James C. Melnik NonPartisan 161
Robert G. Loehr NonPartisan 162
Kathleen Berry NonPartisan 163
No Candidate NonPartisan -

Board Member, Consolidated High School District 230

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Kathleen Murphy-Peterson NonPartisan 161
Ben Twietmeyer NonPartisan 162
Carol Keene Baker NonPartisan 163
Melissa Gracias NonPartisan 164
Tony Serratore NonPartisan 165
Susan A. Dalton NonPartisan 166
Anthony Catalano, Jr NonPartisan 167

Board Member, Evergreen Park Community High School District 231

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Raymond Trzeciak NonPartisan 161
Shaun Murphy NonPartisan 162
Thomas Sinon NonPartisan 163
Thomas Schergen NonPartisan 164

Board Member, Homewood-Flossmoor Community High School District 233

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Richard T. Lites NonPartisan 161
Gerald L. Pauling, II NonPartisan 162
David D. Mayer NonPartisan 163

Board Member, Ridgewood High School District 234

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Maria Palmieri Smith NonPartisan 161
Scott Parent NonPartisan 162
Michael J. Straughn NonPartisan 163
Paul R. Draniczarek NonPartisan 164

Board Member, Unit School District 46

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Veronica Noland NonPartisan 191
Gary Percy NonPartisan 192
Andrew Giggey NonPartisan 193
Frank Napolitano NonPartisan 194
Linda D. Campos-Moreira NonPartisan 195
Donna Smith NonPartisan 196

Board Member, Elmhurst Community Unit School District 205

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Margaret D. Harrell NonPartisan 191
Jim Collins NonPartisan 192
Emily Bastedo NonPartisan 193
Alan J. Brinkmeier NonPartisan 194

Board Member, Barrington Community Unit School District 220

4 Year Term, Vote For 4
Candidate Name Party Ballot #
Penelope "Penny" Kazmier NonPartisan 191
Wendy Farley NonPartisan 192
Sandra Ficke-Bradford NonPartisan 193
Sophia Chen-deVries NonPartisan 194
Christopher Geier NonPartisan 195
Jerry Keaton NonPartisan 196

Board Member, Community Unit School District No 300

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Ann B. Miller NonPartisan 191
Kathleen P. Burley NonPartisan 192
David A. Alessio NonPartisan 193

Board Member, Elmwood Park Unit School District 401 (Unexpired Term)

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Jason Fenlon NonPartisan 191
Jason Shipinski NonPartisan 192

Board Member, Elmwood Park Unit School District 401

4 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Susan Capraro NonPartisan 193
Frank J. Parisi NonPartisan 194
Cynthia A. Stazzone NonPartisan 195
Paul Cesarz NonPartisan 196

Trustee, Community College District 502, College of DuPage

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
David "Dave" Carlin NonPartisan 201
Katharine "Kathy" Hamilton NonPartisan 202
Edward R. Agustin NonPartisan 203
Joseph C. Wozniak NonPartisan 204
Frank Flores, Jr. NonPartisan 205
Mike Lanners NonPartisan 206

Trustee, Triton Community College District 504

6 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Vanessa Moritz NonPartisan 201
Thomas Gary NonPartisan 202
Diane M. Viverito NonPartisan 203
Irene Moskal Del Giudice NonPartisan 204
Charles Fredrickson NonPartisan 205
Colin Brady NonPartisan 206

Trustee, Elgin Community College District 509

6 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Art Sauceda NonPartisan 201
Nadia Blanc Daley NonPartisan 202

Trustee, Elgin Community College District 509

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Clare M. Ollayos NonPartisan 203
Elias A. Palacios NonPartisan 204
Rise' D. Jones NonPartisan 205
Angela J. Causey NonPartisan 206

Trustee, South Suburban Community College District 510

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Anthony DeFilippo NonPartisan 201
Jacqueline Martin NonPartisan 202
Max Solomon NonPartisan 203
Charles D. Jones NonPartisan 204
Jerry Wade NonPartisan 205

Trustee, Harper Community College District 512

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Gregory Dowell NonPartisan 201
Laurie Stone NonPartisan 202

Trustee, Prairie State Community College District 515

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Mary E. Madden-Cifelli NonPartisan 201
Jacqueline J. Agee NonPartisan 202
Margaret 'Peg' Donohue NonPartisan 203
Linda Uzureau NonPartisan 204
Joelle Mulhearn NonPartisan 205
Charles 'Chuck' Dieringer NonPartisan 206

Trustee, Moraine Valley Community College District 524 (Unexpired Term)

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Andrea Ramirez-Justin NonPartisan 201
Joseph A. Skibinski NonPartisan 202
Tom Cunningham NonPartisan 203

Trustee, Moraine Valley Community College District 524

6 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
John Brosnan Donahue NonPartisan 204
Sandra S. Wagner NonPartisan 205
John Schiera NonPartisan 206
Ricardo A. Fernandez NonPartisan 207
Joseph P. Murphy NonPartisan 208
Eileen M. O'Sullivan NonPartisan 209
Gary D. Lewis NonPartisan 210

Trustee, Joliet Junior Community College District 525

6 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Andrew "Andy" Mihelich NonPartisan 201
Tina Markley NonPartisan 202
Brad Baber NonPartisan 203
Jesse L. Maggitt NonPartisan 204
Theresa A. Berkey NonPartisan 205
Douglas Muir NonPartisan 206
Daniel O'Connell NonPartisan 207
Diane M. Harris NonPartisan 208
Barbara K. Adams NonPartisan 209

Trustee, Morton Community College District 527

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Frank J. Aguilar NonPartisan 201
Frances "Fran" Reitz NonPartisan 202
Ed Ledvina NonPartisan 203
Angelica Guerrero NonPartisan 204

Trustee, Oakton Community College District 535

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Theresa Bashiri-Remetio NonPartisan 201

Trustee, Oakton Community College District 535

6 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Ann Elizabeth Tennes NonPartisan 202
Joan W. DiLeonardi NonPartisan 203
Kyle Frank NonPartisan 204
Eric Joseph Staley NonPartisan 205
Neil R. Meccia NonPartisan 206

Trustee, Bartlett Fire Protection District

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Jim McCarthy NonPartisan 271
Patti Hanson NonPartisan 272
Jay Langfelder NonPartisan 273

Trustee, East Dundee and Countryside Fire Protection District

6 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
John Bonkoski NonPartisan 271

Trustee, Elk Grove Rural Fire Protection District

6 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Dawn M. Jablonski NonPartisan 271
Patricia K. Tabaka NonPartisan 272
Linda Napientek NonPartisan 273

Trustee, Lemont Fire Protection District

6 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Richard Rimbo NonPartisan 271

Trustee, Leyden Fire Protection District

6 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Michael A Mallek NonPartisan 271

Trustee, Northlake Fire Protection District

6 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
James M. Pauletto NonPartisan 271

Trustee, North Maine Fire Protection District

6 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Dagmar Rutzen NonPartisan 271

Trustee, Norwood Park Fire Protection District

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Mark Lymperopulos NonPartisan 271
Robert "Bob" Martell NonPartisan 272

Trustee, Orland Fire Protection District

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
John Brudnak NonPartisan 271
Jayne Schirmacher NonPartisan 272
Marty McGill NonPartisan 273
Glenn Michalek NonPartisan 274
Larry Moran NonPartisan 275

Trustee, Palos Heights Fire Protection District

6 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Bernie Kay NonPartisan 271

Trustee, Pleasant View Fire Protection District

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Frank Smith NonPartisan 271
Brooks Fuller Jr NonPartisan 272

Trustee, Pleasant View Fire Protection District (Unexpired Term)

2 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Vernon Z. Millsap NonPartisan 273

Trustee, Bloom Township Trustees of Schools, Township 35N, Range 14E

6 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Luciano Panici, Jr. NonPartisan 221
Charles Dieringer NonPartisan 222

Trustee, Calumet Township Trustees of Schools, Township 37N, Range 14E

6 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Kevin T. Donahue NonPartisan 220

Trustee, Elk Grove Township Trustees of Schools, Township 41N, Range 11E

6 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Charles Serchuk NonPartisan 221

Trustee, Lyons Township Trustees of Schools, Township 38N, Range 12E (Unexpired Term)

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Michael S. Thiessen NonPartisan 221

Trustee, Lyons Township Trustees of Schools, Township 38N, Range 12E

6 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Theron G. Tobolski NonPartisan 222

Trustee, Maine Township Trustees of Schools, Township 41N, Range 12E

6 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Dennis Van Mieghem NonPartisan 221

Trustee, Niles Township Trustees of Schools, Township 41N, Range 13E

6 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Ada R. Rabinowitz NonPartisan 231

Trustee, Northfield Township Trustees of Schools, Township 42N, Range 12E

6 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Terry A. Carr NonPartisan 241

Trustee, Proviso Township Trustees of Schools, Township 39N, Range 12E

6 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Mark Walsh NonPartisan 231

Trustee, Stickney Township Trustees of Schools, Township 38N, Range 13E

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Sandra Paluch NonPartisan 231

Trustee, Stickney Township Trustees of Schools, Township 38N, Range 13E

6 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Linda M. Sliwoski NonPartisan 232

Trustee, Thornton Township Trustees of Schools, Township 36N, Range 14E

6 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Martin F. Lareau NonPartisan 241
Donald C. Luster NonPartisan 242

Trustee, Worth Township Trustee of Schools, Township 37N, Range 13E

6 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Kathleen M. Perretta NonPartisan 221

Trustee, Thornton Fractional Trustee of Schools, Township 36N, Range 15E

6 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Joseph Sitarski NonPartisan 251

Trustee, Kane County Trustee of Schools

6 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Mary M. M. Shepro NonPartisan 261
Chad N. Koppie NonPartisan 262
Kevin Williams NonPartisan 263

Trustee, Lake County Trustee of Schools

6 Year Term, Vote For 3
Candidate Name Party Ballot #
Julie C. Gonka NonPartisan 261
Alison Baker Frank NonPartisan 262
Phillip E. DeRuntz NonPartisan 263
Carl Lambrecht NonPartisan 264

Trustee, Du Page County Trustee of Schools (Unexpired Term)

4 Year Term, Vote For 1
Candidate Name Party Ballot #
Danielle L. Dittus NonPartisan 261
Gerald R. "Jerry" Allen NonPartisan 262

Trustee, Du Page County Trustee of Schools

6 Year Term, Vote For 2
Candidate Name Party Ballot #
Mary Ellen T. Young NonPartisan 263
Christopher Jacks NonPartisan 264
Paula G. Bowling NonPartisan 265